Zařízení zkrachovalo, nejsou peníze, a tak insolvenční správce nařídil evakuaci. „Buď se všichni hned vystěhujete nebo vám odpojíme proud,“ vyděsil zdejší seniory exekutor. Řada z nich teď neví, kam půjde.

Jiří Hlinka, který společnost mediálně zastupuje, však tvrdí, že k ničemu podobnému nemuselo dojít. „Ze zkušenosti z obdobných zahraničních zařízení víme, že trvá i čtyři roky než se podaří investice splatit. Zařízení si na sebe dokázalo vydělat, ale problém byl ve splácení půjček, které si Classis Management vzal na realizaci projektu. Banka odmítla jim vyjít vstříc,“ popsal Hlinka.

Podle něj se management na podzim pokoušel domov zachránit tím, že sháněl další investory, kteří by byli ochotni do projektu jít, ovšem za předpokladu, že bude v chodu a nadále zde budou klienti.

„Insolventní správce ale zvolil bez ohledy na klienty hned na začátku variantu, kterou by zřejmě jiní volili jako mezní a konečnou. Investoři samozřejmě od jednání ustoupili,“ tvrdí Hlinka. Problémy začaly již před dvěma lety, kdy se zařízení otevřelo. Vedení totiž původně počítalo s tím, že 90 procent klientů bude soběstačných a pouze 10 procentům lidí bude nahrazovat péči obdobnou v léčebně dlouhodobě nemocných. Pokojů pro soběstačné důchodce však nakonec bylo obsazeno jen čtyřicet procent.

Objekt v Průhonicích obývají movití lidé. Žijí tu rodiče manažerů, kteří se přestěhovali ze zahraniční, rodinní příslušníci známých osobností ale i bývalí exulanti, jenž se rozhodli ve stáří vrátit se zemřít do rodné vlasti.

„My bohužel nemáme žádné prostory, kam bychom mohli klienty dočasně ubytovat. Od rána nám ale na úřadě drnčí telefony a domovy seniorů z celé republiky nabízejí pomoc. Kontaktovala nás například ředitelka nově vzniklého zařízení v České Lípě, že jsou schopni nabídnout ubytování až dvaceti seniorům,“ uzavřela Pavla Mikušková z průhonické radnice.