Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magistrát: Dům v Revoluční je přeceňován

Praha - Podle magistrátního Odboru památkové péče není novorenesanční dům ničím výjimečný.

20.1.2012
SDÍLEJ:

ČINŽOVNÍ dům vypadá zvenku zachovale, přesto se hovoří o jeho demolici. Podle Sboru expertů má minimální památkovou hodnotu a ustoupit by mu měl projekt studia DaM. Foto: archiv Deníku

Urbanisticky zklidnit nedůstojnou situaci na rohu Revoluční ulice má projekt Novomlýnská brána. Zatím to však vypadá, že situací okolo kultivace tohoto místa pořádně zamotal. „Je to projekt, u kterého se daly rozporuplné reakce očekávat,“ výstižně shrnuje rozruch kolem Novomlýnské brány jeden z jejích autorů Petr Burian.

Nebourat!

Spíše než o funkční a estetickou hodnotu nového objektu tu jde o existenci novorenesančního činžovního domu, který má novostavbě ustoupit. To se nelíbí nejen Pražanům, ale i části odborné obce, především Národnímu památkovému ústavu (NPÚ). Přestože již v minulosti vydal usnesení, které demolici povoluje, nyní proti ní otevřeně vystupuje. Podle NPÚ nelze usnesení chápat jako automatický souhlas.

„Likvidaci domu považujeme za velmi krajní řešení, které je možné až po prověření a vyčerpání všech možností zachování historického domu a jeho zapojení do nového architektonického řešení místa. To se však v případě předchozí návrhu ateliéru RH-Arch Rostislava Říhy ani Novomlýnské brány nestalo,“ ohrazuje se náměstek pro památkovou péči Ondřej Šefců.

„Reakce NPÚ jsou pochopitelné. Úkolem této instituce je pečovat o ochranu všech budov, ale přiměřený prostor by měla dostat i druhá strana. Je totiž nutné vzít v potaz i vývoj města, což je trochu něco jiného než spadá pod kompetence této instituce,“ nastiňuje problematiku architekt Petr Burian.

„Památkáři přece jen nejsou zvyklí na některé věci z moderní architektury, protože jejich posláním je zabývat se historií. Je proto pro ně těžké smířit se s novinkami v urbanistickém rozvoji,“ myslí si architekt.

Žádná hodnota

To ale neplatí o pražském Odboru památkové péče (OPP), která projekt posvětila. Jeho úkolem je zhodnocení přístupnosti projektu z hlediska památkové péče, jejíž zájmy na základě zákona chrání. Tato činnost má v tomto konkrétním případě dvě dimenze jednak ve vztahu k objektu, který má být demolován a jednak ve vztahu k novostavbě, jež má na jeho místě vzniknout. Odbor si sice stanovisko NPÚ vyžaduje, jenže není jím právně nikterak vázán.

DaM má zelenou

„S demolicí jsme souhlasili, poněvadž památková hodnota domu je pouze zbytková (původní je pouze fasáda a i ta je zbavena některých architektonických detailů výzdoby) a schodiště; vnitřní dispozice byla změněna, okna vyměněna, původní umělecko-řemeslné prvky odstraněny a pavlač ubourána. Jedná se o dům průměrných architektonických kvalit, který je spíše stavitelským, než architektonickým dílem ve smyslu toho slova,“ zdůvodnil rozhodnutí OPP Kněžínek.

Z venku dům vypadá pěkně, ale podle architekta Buriana je jeho vnitřní stav alarmující. „Vzhledem k tomu, že se násilně zvyšovalo předpolí Štefánikova mostu, byla statika domu porušena. Do domu se vchází po schodišti dolů a okna jsou utopená. Také radikální přestavba 60. a 70. let budovu poměrně dosti znehodnotila,“ souhlasí Burian.

Samotný projekt považuje OPP hlavního města jako dostatečně adekvátní pro realizaci. „Shledali jsme návrh novostavby od studia DaM na základě získaných názorů kvalitním a schopným vypořádat se s neukončenou uliční frontou Revoluční ulice na nábřeží, a to základě názoru Sboru expertů, tak i několika odbornými posudky předních historiků architektury a architektů,“ sdělil Deníku Jan Kněžínek, ředitel OPP.

V soutěži uspořádané investorem byl vybrán návrh studia DaM, který byl pak kladně hodnocen jak Sborem expertů, tak i řadou nezávislých posudků od předních historiků architektury a architektů například Zdeněk. Lukeš či Vladimír Šlapeta.

Sbor expertů

Jenže právě na Sbor expertů se někteří dívají skrze prsty a pochybují o jeho transparentnosti. Část jeho členů jsou architekti a spolupracovníci developerských společností, jejichž architektonické projekty prošly správním řízením OPP a dočkaly se realizace. Funkci předsedy tohoto orgánu pak vykonává Petr Malinský, další ze spoluautorů Novomlýnské brány.

„Samozřejmě, že tyto skutečnosti vedou ke zjednodušeným závěrům. Ale v komisi musí sedět a sedí architekti z praxe. Jednací řád je proti této situaci ošetřen a dotyčný je předem z jednání vyloučen,“ hájí svého kolegu Petr Burian. „Funguje to tak, že přijdeme, odprezentujeme návrh, a pak odejdeme za dveře,“ popisuje průběh takové situace Burian

„Při rozhodování Sboru expertů jde o co nejplastičtější zohlednění názorů na památkovou ochranu nebo rozvoj území Pražské památkové rezervace,“ uzavírá Kněžínek.

Čtěte také: Petice: Nebourejte nám kulturní památku!

Autor: Soňa Kacerovská

20.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pokračující práce Státní opery. Obhlídka staveniště Státní opery při kontrolním dni za doprovodu ministra kultury Daniela Hermana, ředitele Národního divadla Jana Buriana a vedoucího stavby Jana Křístka. Praha, 17.10.2017
19

Rekonstrukce Státní opery v plném proudu: Herci se na prkna vrátí v roce 2019

Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení