Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důležité je odhalit onemocnění ledvin včas

ROZHOVOR - V rámci Světového dne ledvin mohou Pražané zdarma absolvovat vyšetření ledvin, které odhalí jejich případné onemocnění.

12.3.2009 3
SDÍLEJ:

KDO CHCE MÍT JISTOTU, má možnost absolvovat bezplatné vyšetření ledvin.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Vyšetření sestává z měření krevního tlaku, vyšetření moči a funkce krve. Zájemci mohouve čtvrtek navštívit Všeobecnou fakultní nemocnici na Karlově náměstí, kde budou bezplatné vyšetření provádět mezi 13. a 15. hodinou.

Nebo mohou navšívit detašované pracoviště této nemocnice na Strahově v Šermířské ulici. Jeho primářem je uznávaný odborník Vladimír Polakovič.

S ním jsme hovořilio důležitosti prevence, ale i o tom, že včasné zachycení nesprávné funkce ledvin usnadní cestu pacienta k uzdravení.

Jak se vaše pracoviště zapojilo do projektu Světového dne ledvin?

Světový den ledvin je kampaň, která má seznámit veřejnost s důležitostí ledvin a připomenout, že chronické onemocnění ledvin je časté, vážné, ale léčitelné. Je však třeba ho včas zachytit. Dnes k nám může přijít každý, kdo má zájem o bezplatné vyšetření ledvin od 8 do 12 hodin a my ho jednoduchým testem moči, krve a kontrolou krevního tlaku vyšetříme a případné chronické onemocnění ledvin snadno odhalíme.

Mohou lidé absolvovat toto vyšetření i jindy než dnes?

Samozřejmě. Každý, kdo patří do rizikové skupiny, tedy hlavně lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, obézní, kuřáci, starší lidé a ti, v jejichž rodinách se onemocnění ledvin vyskytlo, by měli stejné vyšetření podstoupit. Odhalí se tak skryté onemocnění ledvin. Až 90 procent pacientů o své nemoci neví, protože ledviny většinou nebolí, onemocnění je skryté a nijak se neprojevuje. Bolest a jiné nepříjemné příznaky přijdou až v posledním stadiu nemoci, kdy je už v mnoha případech na léčbu pozdě a je třeba nasadit dialýzu nebo dokonce transplantaci ledvin. Přitom by stačilo jednoduché vyšetření.

Co bývá takovým prvotním příznakem onemocnění ledvin?

To je individuální. Může to být i zvýšený krevní tlak. Nebo krev či bílkovina v moči. Deset až 15 procent populace má s ledvinami nějaký problém, ať již o tom vědí nebo ne.

Co je to vlastně chronické onemocnění ledvin?

Je to postupná ztráta jejich funkce. Kromě výše zmíněných rizikových skupin jsou postiženi hlavně lidé s autoimunitními onemocněními, arteriosklerózou a chronickými záněty močovodů a ledvin. Těmi trpí více ženy, což je dáno anatomickou strukturou jejich močových cest. Infekce močových cest se snadno může přenést na ledviny. V důsledku neléčeného chronického onemocnění ledvin umírají často pacienti na selhání ledvin, srdeční příhodu nebo mozkovou mrtvici. Proto je třeba rozpoznat onemocnění včas. Jednoduché vyšetření ušetří také obrovské náklady na pozdější léčbu. S chronickým onemocněním ledvin se v České republice nyní léčí 700 až 800 lidí na milion obyvatel, což je méně než 0,1 procenta populace. Léčba je přitom velice nákladná a odčerpává dvě až čtyři procenta veškerých nákladů na zdravotnictví.

Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin

Každý rok v Česku doktoři transplantují ledviny až čtyřem stům pacientů. Další tři stovky lidí na nové orgány každoročně čekají, na řadu se dostanou většinou nejdřív po dvanácti měsících od zápisu na seznam čekatelů na operaci. Podle doktorů by přitom stačilo, aby lidé nepodceňovali prevenci.

U třetiny případu je už pozdě

„Lidí, kterým hrozí choroby ledvin, je až deset procent z celkové populace. Myslíme si, že je důležité je včas identifikovat, protože často nemají vůbec žádné příznaky, které by ukazovaly na onemocnění ledvin. Když tuto nemoc zachytíme včas, dá se poměrně úspěšně léčit,“ řekl předseda České nadace pro nemoci ledvin Vladimír Tesař.

Podle něj však pouze pět až deset procent lidí s nemocnými ledvinami o tomto svém problému ví. „U hrozivé třetiny pacientů zachytíme jejich nemoc až ve velmi pozdním stadiu, kdy už nemůžeme dělat nic. Považujeme to za neúspěch, jejich ledviny jsme de facto prohráli. Takovým lidem se pak už jen snažíme zachránit holý život,“ dodal Tesař.

Nezanedbat vyšetření

Za hlavní rizikové faktory lékaři považují vysoký krevní tlak, cukrovku, kouření, obezitu a vyšší věk. „U lidí starších padesáti let bych pravidelné roční vyšetření velmi doporučoval. Nad šedesát let je to jasné, tam není co řešit,“ prohlásil Tesař.

Starší lidé mají potíže i s případnou transplantací ledvin. Lidi nad osmdesát let, kteří jsou na dialýze, trápí další nemoci, například srdeční selhání. Takové pacienty lékaři neoperují a jsou odkázáni na doživotní dialýzu. V podstatě jim tak jen uměle prodlužují délku života. „Dialýza u těchto nemocných má velmi špatnou prognózu. Sedmdesátiletí na ní přežívají jen rok, maximálně dva. Je to krátkodobé řešení s nízkou kvalitou života,“ uvedl Tesař.

Vyšetření i informace zdarma

Právě proto odborníci považují za velmi důležité, aby nemoc zachytili včas. Kčtvrtečnímu mezinárodnímu dni ledvin proto připravili ve spolupráci s nemocnicemi speciální bezplatná vyšetření. Zájemci na ně mohou přijít například v Praze, Hradci Králové nebo Brně. Informace o nemoci ledvin má přinést také speciální server www.ledvinyprogres.cz. Veřejnost tam najde řadu informací o projevech nemocí ledvin, k čemu mohou vést.

„Popisujeme tu i dietní opatření a doporučení ke zdravému životnímu stylu. Jedna sekce je pak věnována kontaktům na jednotlivá odborná pracoviště u nás,“ řekla předsedkyně České nefrologické společnosti Romana Ryšavá.

Transplantací přibývá

Transplantací ledvin v Česku stále přibývá. „Počty se v poslední době zdvojnásobily, ročně u nás transplantujeme ledviny až čtyřem stům pacientů. Teď v Česku čekají zhruba tři stovky lidí. Průměrná doba čekání je rok a půl,“ přiblížil přednosta nefrologie IKEM Ondřej Viklický. Náročná léčba pacientů ročně tvoří až čtyři procenta všech nákladů na zdravotní péči.

FILIP SUŠANKA

Autor: Jan Piroch

12.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Ondřej Kolář.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení