K tomu, aby záštitu přehodnotil, jej vyzval mimo jiné pražský arcibiskup Dominik Duka. Svoboda řekl, že Dukovi odpoví a jeho reakce si váží, ale své názory měnit nebude. Podle něj je současný rozruch kolem průvodu homosexuálů bouří ve sklenici vody a plýtváním energií.

Podle Svobody Praha tím, že takový průvod umožní, ukáže, že je moderním světovým městem. „Problém homosexuality a identity byl řešen v 50. a 60. letech minulého století. Před více než 50 lety jsme my lékaři a vědci mohli zodpovědně prohlásit, že to není nemoc, že to není zločin a že jsou to lidé, jako jsme my. A po 50 letech bouře ve sklenici vody a říkáme: ‚My jsme tolerantní, ale ta tolerance končí u záštity primátora.‘ Co to je?“ konstatoval pražský primátor, který je původním povoláním gynekolog. Řekl ale, že není zastáncem toho, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti.

Jako primátor dává Svoboda ročně asi 200 až 250 záštit na nejrůznější akce, některých se pak i účastní. „Vnímal jsem jako svoji povinnost, že tato menšina má právo na to, aby tolerance k ní nekončila u bran primátorské záštity,“ uvedl Svoboda. Podle něj může mít takový názor i konzervativní politik. Reagoval tak na dřívější vyjádření předsedy iniciativy D.O.S.T. a personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory. Ten uvedl, že se podpora průvodu homosexuálního průvodu neslučuje s pozicí člena konzervativní ODS.

Akce sklidila kritiku

Svobodovu podporu průvodu homosexuálů už minulý týden kritizoval vicekancléř prezidenta Petr Hájek, který homosexuály nazval deviantními spoluobčany. Svého kancléře se pak také zastal prezident Václav Klaus. Podle serveru lidovky.cz se za prezidentovy názory postavila také regionální rada ODS Vysočina a Klaus jí za to údajně poděkoval. Od současného šéfa ODS a premiéra Petra Nečase se totiž bývalý předseda této strany Klaus podpory nedočkal. Nečas spor kolem průvodu považuje za zbytečně zdramatizovaný a vyzval všechny strany, aby zanechaly přehnaně ostrých vyjádření, které jen zbytečně vyhrocují situaci. Kritizoval také Bátoru, že se chová jako politický aktivista.

„Rozumím všem hlasům proti, ale nic to nezmění na mém názoru, že všichni máme stejná práva a že informace, která vzniká v mozku nenarozeného dítěte, je neměnná,“ uvedl Svoboda. Dodal, že na otázky ohledně své záštity odpovídá jen proto, že ho o to novináři žádají. „Ale jinak je to pro mě nepodstatný problém,“ poznamenal. Do sobotního průvodu primátor nepůjde, plánoval prý původně na tento termín dovolenou, a tak účast už předem organizátorům odřekl.

Sobotním průvodem homosexuálů vyvrcholí Festival tolerance, který začal v Praze ve středu. Účastníci průvodu vyrazí z náměstí Republiky ke Střeleckému ostrovu.

Čtěte také: Velvyslanci pochody gayů podporují běžně