Hlavní změnu senioři pocítí vtom, že přijdou o automaticky zajištěné sociální služby. „Ještě vminulém roce stát vyplácel peníze domovům důchodců. On nového roku je ale dostávají přímo ti, kteří se o sebe sami nedokáží postarat. Pokud tedy někdo zobyvatel bude potřebovat úklid nebo jinou pomoc, zaplatí si ji spříspěvku na péči,“ uvedl radní pro sociální a bytovou oblast Jiří Janeček (ODS).

Příliš nadšení tím mezi obyvateli bývalých penzionů nevyvolal: „Dělá mi problém umýt si okna. Když mě ale komise uvidí chodit, tak mi těžko nějaké peníze napíše,“ obává se Jiřina Malá zmalešického penzionu. Postupně už prý sdalšími nájemníky přišli o všechny služby, zůstala jim pouze uklízečka, která odejde ke konci roku.

Vpenzionu podle Malé panuje strach a nejistota. „Obrátili jsme se na spoustu lidí. Primátora, paní Halovou jako ombudsmanku, pana Křečka ze sdružení nájemníků. Ten nám poradil, ať nové smlouvy nepodepisujeme. Ale pod tím tlakem a vobavách člověk raději podepíše,“ doplnila Malá.

Magistrát bude nájemníkům nabízet nové smlouvy na dobu určitou. „Budou na dva roky. Každý rok pak budeme nabízet zase smlouvu na rok. Jde o opatření kvůli přechodům nájmů například na vnoučata,“ popsal systém ředitel bytového odboru Vladislav Dykast. Zároveň během čtyř let poroste nájemníkům činže. Ze 34 korun, které platí nyní, se postupně dostane na 60 korun.

Obyvatelům penzionů běží od začátku roku tříletá výpovědní doba, během které mají garantovány stejné podmínky nájmu. „Samozřejmě jsou i tací, kteří by čekali na konec termínu a pak podepsali novou smlouvu, aby ušetřili. I na ty jsme připraveni. Pokud se rozhodnou podepsat až na konci období, budou muset doplatit rozdíl nájemného, o které platili méně, než ti, co podepsali hned,“ vylíčila vedoucí sociálního odboru Ilona Matulová.

Původně měl magistrát vplánu využívat byty nejenom pro seniory, ale i pro svobodné matky nebo mladistvé, kteří odchází z dětského domova. Nakonec budou byty sloužit primárně seniorům. „Přijímáni do nich budou podle podobného bodového systému, jako platí u domovů důchodců. Přednost budou mít senioři nad 65 let, bez příbuzných nebo ti, kteří nezvládají platit nájemné ve velkých bytech,“ zmínil Janeček.