Zabavené dřeviny pak končí v ohradě, kterou si v lese nechala oplotit původní majitelka pozemků pod zahrádkářskou kolonií Jana Thuriová. Nad touto černou stavbou se pozastavuje i ředitel magistrátního odboru ochrany životního prostředí Jan Winkler.

„Je to v rozporu s lesním zákonem. Začali jsme to prověřovat a pak hned napíšeme příslušnému stavebnímu úřadu, aby zahájil řízení o odstranění stavby,“ sdělil Winkler.

Ovocné i okrasné stromy jsou pryč

Odbor životního prostředí radnice v Horních Měcholupech se zase chystá zahájit několik správních řízení s firmou Alkony i s exekutory, kteří dopustili ničení stromů a zeleně. Dostali se tak do střetu se zákonem o ochraně přírody a krajiny i zemědělského půdního fondu. Podle Ivany Tesnerové z odboru jde o jednoznačná pochybení. „Bagrem se zahrady neobhospodařují. Když jsme jim zabránili, aby porazili stromy, tak je vybagrovali a nechali na oploceném pozemku v lese,“ uvedla Tesnerová. Podotkla, že pozemky nebyly vyjmuty ze zemědělského fondu, takže není možné s nimi takto nakládat. Pokuta, kterou by mohla Alkony dostat, se může pohybovat ve stotisících korun až do výše 2,5 milionu korun.

Bagrům padly za oběť nejen ovocné stromy, ale i okrasné, jako jsou túje, o něž zahrádkáři léta pečovali. Ti se nyní proto obrátili na starostu Dubče Jaroslava Tošila, aby nařídil Alkony okamžitě obnovit původní stav, tedy upravit terén, aby se mohli dostat ke svým chatkám, a odstranit řetězy ze vstupních vrat. „Nevím, čím jim pomoci. Doporučil jsem jim, ať se obrátí na soud, případně ať osloví ombudsmana, aby zvrátili stav věci,“ reagoval Tošil.

Bývalou majitelku půdy, na níž nyní po svém „hospodaří“ firma Alkony, která nechala protizákonně oplotit pozemek v lese, se Pražskému deníku nepodařilo sehnat. Z místa bydliště, jak uvedli její příbuzní, se už před časem tajně odstěhovala a nikomu neřekla kam.

Firma Alkony, prostřednictvím svého právního zástupce Jindřicha Vítka, se uchýlila k mlčení. „Do vyřešení soudního sporu se k ničemu nebudeme vyjadřovat,“ sdělil Vítek. Alkony totiž zpochybňuje i vlastnictví chatek na svých pozemcích.