Trestnímu oznámení se bývalé vedení radnice zřejmě nevyhne. „Nyní bude záležet na starostovi Dubče. Vypadá to tak, že bývalá starostka porušovala zákon,“ zhodnotil závěry advokátů předseda kontrolního výboru zastupitelstva hlavního města František Hoffman. Starosta Dubče Jaroslav Tošil zatím váhá, zda trestní oznámení podá. „Sám to bez konzultace s panem Hoffmanem dělat nebudu,“ řekl Tošil. „Já mu to jen doporučím. Spor se dost vyhrotil, náš názor je, že porušila zákon, ona tvrdí, že je vše v pořádku. Ať to tedy někdo rozsoudí a posoudí,“ konstatoval Hoffman.

Kdyby se radnice v Dubči k ničemu nerozhoupala, o trestním oznámení by Hoffman jednal s ředitelem magistrátu. Minulé vedení dubečské radnice mělo podle kontrolního výboru nepořádek snad ve všech účetních záležitostech, od vybírání poplatků ze psů až po financování staveb. Pro nejasnosti ve finančním krytí a zpochybnění účelnosti projektu byla například po třech měsících loni v prosinci zastavena stavba Polyfunkčního domuza 93 milionů korun.

Exstarostka chyby odmítá

Samotná Alena Svobodová veškerá pochybení odmítá, avšak nemíní nic vysvětlovat a na konkrétní otázky týkající se jednotlivých nešvarů odmítla odpovídat. „Zpracováváme odpověď pro magistrát. Do té doby se nikdo z bývalého vedení městské části a úřadu nebude k celé záležitosti vyjadřovat,“ sdělila Deníku Svobodová.

Jak již Deník informoval před měsícem, magistrátní kontrolory například překvapilo, že zaměstnanci dubečské radnice dostávali mimořádné odměny bez jakýchkoli podkladů o schválení. A nešlo o částky zanedbatelné, například jeden zaměstnanec, jehož identitu radnice dodnes tají, si tak přišel na 123 tisíce korun. „Kontrolní skupina hodnotí tyto částky jako neoprávněně použité,“ stojí ve zprávě magistrátu. Právní kancelář, která na žádost města výsledky kontroly posouzovala, v této souvislosti připomíná trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku.