Zájem o školní družiny roste. Některé školy už ale začínají mít problémy s prostory, a tak se obracejí na radnice městských částí s prosbou: potřebujeme navýšit kapacity.

Základní škola Na Slovance v Libni už dokonce musela v září 2007 odmítnout žáky čtvrtých a pátých tříd. „Rozeslali jsme rodičům dopisy, že bereme pouze děti od první do třetí třídy. Do družiny chodí 153 školáků. Máme sice přiznanou kapacitu 180, ale prostory jsou malé, a pokud bychom vzali dětí více, nevyhovovalo by to hygienickým požadavkům,“ řekla ředitelka školy Alena Pelantová. Doplnila, že pět míst si škola nechala pro výjimečné případy. „Když se někdo ocitne v situaci, že by neměl potomka kdo hlídat, dítě ještě přijmeme,“ řekla.

Odmítnuté starší děti ale čas ve škole bezprizorně netráví. „Pokud mají polední pauzu nebo třeba hodinu volno před kroužkem, stará se o ně pedagog, který třeba skupinku odvede na hřiště a dohlíží na ni,“ sdělila Pelantová.

Vlastní program

Kromě Základní školy Na Slovance požádala o rozšíření kapacity i škola Bohumila Hrabala na Palmovce. Radnice Prahy 8 ale doufá, že se situace zlepší sloučením se školou Na Korábě. Plno hlásí také některé školy v Praze 10. „Teď nás požádaly o rozšíření dvě základky, a další možná ještě přibudou od příštího školního roku,“ řekl mluvčí Jan Charvát. Starosta Vladislav Lipovský jeho slova potvrdil.

„Zájem o družiny opravdu vzrostl. Přičítáme to tomu, že rodiče oceňují, že každá družina má svůj vzdělávací program. Příspěvek činí asi dvě stě korun za měsíc,“ doplnil. „Dcera chodí do druhé třídy a nedokážu si představit, že by byla sama do té doby, než se vrátíme z práce. Minimálně příští rok jí družinu zaplatíme znovu,“ řekla jedna z maminek Lucie Cejtlová z Prahy 4.