Důstojný a pokud možno bezbolestný odchod z tohoto světa by měl od poloviny prosince zajišťovat hospic Malovická. Jde o teprve druhé takto specializované zařízení v Praze.

„Hospic Malovická bude poskytovat nejenom zdravotní, ale i duchovní péči, a zajistí zmírnění bolesti a strádání pro vážně nemocné lidi. Je to samozřejmě pomoc i pro rodiny, které se z nějakého důvodu nemohou nebo nedokážou o své blízké postarat,“ říká starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).

Průměrná doba, kterou člověk v hospicu stráví, je jeden měsíc. Protože hrazení pojišťoven nepokryje náklady na provoz, budou muset rodiny umírajících přispívat zhruba 400 korun na den.

Pracovníci hospicu budou pečovat nejen o pacienty s rakovinou, ale jako jediné pražské zařízení i o těžce nemocné s takovými onemocněními jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza.

Každý z třiceti klientů bude mít vlastní jednolůžkový pokoj s elektrickou polohovací postelí, televizí a sociálním zařízením a také s možností přistýlky pro své nejbližší.

Kromě ošetřovatelů a lékařů by měli v hospicu pracovat také psychologové, fyzioterapeuti či duchovní, kteří běžně v nemocnicích chybí.

Stavbu za 99 milionů korun hradila městská část, 17 milionů korun tvořila dotace od magistrátu. Zařízení by mělo sloužit přednostně nevyléčitelně nemocným z Prahy 4.

Domácí hospicová péče? Bez příspěvku pojišťoven

Počet míst v pražských hospicích vzroste. Přestože je důstojné umírání přáním snad všech lidí, většina by nejraději strávila poslední období svého života doma v rodinném kruhu. Ačkoliv domácí hospicová péče u nás existuje, není zakotvena v české legislativě, takže ji není možné hradit ze zdravotního pojištění, ale pouze z grantů a darů.

„Mobilní hospic funguje tak, že za nemocným chodí domů nejen sestřička, ale také lékař a psychoterapeut. Při pojišťovnami hrazené domácí péči oběhne sestra za den kolem 15 lidí, zatímco hospic stihne maximálně tři pacienty. Financování pouze ze strany sponzorů je pro nás velmi obtížné a pro to, aby bylo možné takovéto služby bez problémů provozovat, je třeba podpory ze strany státu,“ popisuje problematickou situaci Martina Špinková, ředitelka Hospicového občanského sdružení Cesta domů, které poskytuje péči na území hlavního města. Za jeden den vybírá sdružení od klientů příspěvek ve výši 200 korun.

Pro milion lidí padesát lůžek

Dosud jediným lůžkovým hospicem v Praze je Štrasburk v Bohnicích, který je schopen postarat se o dvacet klientů. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) má být lůžková kapacita pro hospicovou péči pět lůžek na 100 tisíc obyvatel.

„Štrasburk má dvacet lůžek a je určený pro onkologické pacienty. Potřeba pro Prahu je 55 až 60 lůžek. Díky dalšímu hospici se této potřebě alespoň přiblížíme,“ míní Josef Heller, ředitel hospice Štrasburk a budoucí provozovatel hospice na Spořilově.

V republice je celkem 14 hospiců, lůžka pro nevyléčitelně nemocné však mají také některé nemocnice.