Čerstvě opravený historický dům s novou fasádou hyzdí odpudivé graffiti. To je obrázek velkého množství objektů v Praze 2. O graffiti se často ani nedá mluvit, jsou to hlavně naprosto nesmyslné nápisy a obrazce.

Příliš drahá nagídka

Vedení městské části to chce změnit, jenže zatím se jí v boji proti sprejerům příliš nedaří. „Tento týden jsme museli znovu vypsat výběrové řízení. V prvním kole se nám totiž nepodařilo najít společnost, která by se o graffiti postarala. Nabídku jsme měli, ale byla nepřiměřená,“ vysvětlil zástupce starostky Prahy 2 Jiří Paluska (ODS).

Místostarosta věří, že se nyní podaří najít firmu, která by se pak v následujících letech měla starat o ošetřování obecních i soukromých nemovitostí proti sprejovým nástřikům. „Jen v letošním roce máme na tuto činnost vyčleněno deset milionů korun,“ pokračoval Paluska.

Kamery příliš nepomohly

Radnice se snaží proti sprejerům bojovat již mnoho let. Vloni městská část vyzkoušela dvě různé technologie, které mají ulehčit odstraňování nástřiků.

„Chceme, abychom se už pohnuli konečně dopředu. Myslíme, že ani strážníkům městské policie se proti tomu nedaří bojovat tak, jak by si přáli a moc nepomáhá ani kamerový systém,“ řekl zástupce starostky. V loňském roce se podařilo zadržet 96 sprejerů, což je však na druhou stranu nejlepší výsledek od roku 1998, kdy se případy evidují.

Ochranu zaplatí radnice

Městská část je připravena poskytnout ochranu domů formou penetrace i vlastníkům soukromých objektů. Je však nutné, aby majitelé domů měli opravenou fasádu. Následné náklady pak zaplatí radnice. Ochrana se provádí do výšky tří metrů a kromě penetrace zahrnuje odstranění graffiti i následnou opravu fasádního nátěru.

Město je za čtyři roky připraveno opravit 280 obecních domů a další tři tisíce soukromých. Ještě letos by to mohlo být 625 objektů. „Čím dříve se začne, tím lépe. Praha je krásná, ale vandalové kazí její obraz. Snad nový systém ochrany pomůže,“ doufá Ludvík Ouředník z Prahy 2.