Návštěvníci pražské zoo již mohou pozorovat nový přírůstek ve výběhu ledních medvědů. Do Prahy dorazil čtrnáctiměsíční Tom bez komplikací již v sobotu, z bezpečnostních důvodů bez uspání ana uklidnění měl přichystánu dávku ryb.

Protože byl značně nervózní z nutné karanténní izolace, rozhodli se chovatelé společně s veterinářem, žeumožní Tomovi trávit karanténu i ve venkovní expozici.

Dáma uvolnila výběh

Třiadvacetiletá Bora, která mu výběh uvolnila, je již zkušená medvědice a dobu v zázemí stráví mnohem klidněji než mladý, pouze stodesetikilový Tom.Ten byl doposud zvyklý na ruch venkovního prostředí, vysvětluje mluvčí pražské zoo Vít Kahle.

Návštěvníci si tedy mohou nového ledního medvěda v pražské zoo prohlédnout již od včerejšího odpoledne. Původně měl být Tom k vidění nejdříve za týden, v té době by však mohl již pobíhat ve společném výběhu se svou „nastávající“, šestiletou Bertou.

Medvědi cestují po Evropě

Tomův stejně starý bratr Bill putoval v pondělí do více než tisíc kilometrů vzdáleného Gelsenkirchenu v Německu, kde na něj již čeká medvědice Lara.

Odtud bude v úterý naopak do Brna dopraven otec brněnských dvojčat Umca, do kterého jsou vkládány velké naděje. Martin Hovorka, ředitel brněnské zoo, se nechal opakovaně slyšet, že by se už na podzim mohly v zoo objevit další medvědí přírůstky. „Umca je na rozdíl od Billa a Toma cestovatel, několikrát již byl v Praze a v Kazachstánu," popsal Hovorka.

Lední medvědi v pražské ZOO

V pražské zoologické zahradě pobývají v současné době tři lední medvědi. Dvě samice, třiadvacetiletá Bora, matka šestileté Alberty a nyní i čtrnáctiměsíční Tom. Právě od Toma a Alberty si pražští chovatelé slibují další přírůstek chovu. Nepadnou-li si však Tom s Albertou do oka, zkusí se Tom sblížit s Borou.

V přírodě se medvědí šelmy osamostatňují asi ve dvou letech a ovládají pak svůj revír obrovských rozloh. V malém výběhu zoo už by spolu déle nevydržely, proto se většinou musí rozdělit.

Očekávání bílých přírůstků

Chovatelé všech tří zoologických zahrad si od svých nových svěřenců slibují především rozšíření chovů. Jde o to, aby se dostatečně „spřátelili“ se svými ledními partnerkami, neboť také rozmnožování ledních medvědů závisí na vzájemných sympatiích dvou jedinců.

Medvíďata Tom a Bill, která se narodila v listopadu 2007, výrazně zvedla návštěvnost brněnské zoo. Pro tamní chovatele byl jejich odchov velkým úspěchem. Několik předchozích pokusů se totiž nezdařilo, protože samice Cora se o svá mláďata nedokázala postarat. Podobné problémy znají i v jiných zahradách, včetně té pražské, kde naposledy samice zalehla své mládě.