„Hele, tamhle je teta," ukazuje těhotná maminka svému devítiletému synovi směrem k starší dámě v klobouku. „My si dáme kafíčko a ty půjdeš na lanovou dráhu, ano?" vzápětí oznámí synovi. Jeho znuděný obličej se rozzáří. „Já se k tobě pak přidám," dodá maminka. Školák neváhá už ani chvilku a běží na hřiště.
Velký lanový komplex, který zakončují čtyři tobogány, trampolíny, lezecké stěny, kolotoče, houpadla či prolézačky lákají na největší hřiště v Praze nejen malé, velké, ale dokonce i aktivní důchodce.
Přitom málokterý návštěvník si dokáže představit, že ještě před třemi lety v areálu, kde se dnes kromě hřiště nachází i zbrusu nové budovy sloužící volnočasovým aktivitám centra Kroužky na Vltavě, stály ruiny bývalé vodárny, kde se povalovaly odpadky, a skrze střechu tehdejší čerpací stanice prorůstal strom. Komplex tří objektů, které tvořily Vršovickou vodárnu v Braníku, byl dostavěn firmou Karel Kress v roce 1907. Architektem projektu, který patří mezi secesní skvosty v metropoli, nebyl nikdo jiný než jeden z nejvýznamnějších českých architektů začátku 20. století Jan Kotěra.
Využil zde červeného režného zdiva s kontrastními zeleně glazovanými ozdobnými prvky a dokázal, že i komplex průmyslových staveb může být hezký na pohled.
V areálu tehdy nově vybudované vodárny se nacházel zdroj podzemní pitné vody, čerpací stanice, obytný dům a budova správce.
K čerpání a úpravě vody sloužila vodárna do roku 1975. Několik let poté fungovala jako rekreační místo pro zaměstnance Pražských vodáren, později byly budovy areálu využívány jako sklady a místo pomalu chátralo. V roce 2002, pět let poté co se komplex stal majetkem Prahy, byla bývalá vodárna prohlášena za kulturní architektonickou památku.
Osud areálu se posunul k lepšímu v roce 2009, kdy metropole pod přísným dohledem památkářů začala s rekonstrukcí.
A proč se vodárna jmenuje Vršovická a nachází se v Braníku?
Na počátku 20. století hledalo tehdy ještě samostatné město Vršovice zdroj pitné vody, protože mu nebylo povoleno připojit se ke společnému zdroji pitné vody pro Prahu. Našlo jej v roce 1905 v Braníku poblíž vltavského břehu.
Získaná pitná voda byla čerpána do areálu v Michli na Zelené lišce, kde vznikl vodojem, čerpací stanice a vodní věž. Odtud pak voda tekla samospádem do Vršovic. K pražské vodovodní síti se vodárna připojila v roce 1927.
Manažer dětské agentury Kroužky Marek Vraný Pražskému deníku řekl:
Do pražských restaurací nešlo chodit s dětmi
Do centra Kroužky na Vltavě, které provozuje agentura Kroužky, se sjíždějí rodiče s dětmi z celé Prahy. Letos v červnu oslaví centrum rok své existence.
Jak získala Praha, majitelka areálu, peníze na rekonstrukci?
Bylo to v rámci Operačního programu Praha Konkurenceschopnost. Město tak získalo finanční příspěvek z evropských fondů ve výši 150 milionů korun na rekonstrukci areálu, který následně zpřístupní veřejnosti a umožní tak jeho další společenské, kulturní či sportovní vyžití.
Jak se vaše dětská agentura Kroužky dostala k provozování tohoto volnočasového centra?
Máme dvě malé děti. Moje manželka si před dvěma lety stěžovala, že v Praze nejsou restaurace, kam by se dalo chodit s dětmi, protože naše děti jsou hyperaktivní a v restauracích se na nás vždycky divně koukali. A tak ji napadlo zřídit restauraci a kavárnu s velkým dětským koutkem. V té době jsme s Prahou komunikovali už ohledně zdejšího hřiště a protože se nám líbily prostory bývalé vodárny, rozhodly jsme se je pro nápad využít.
Jaké akce v areálu pořádáte?
Například tuto sobotu pořádáme čarodějnice a v úterý běh pro seniory a malé děti. Ale hrají se tu po celý rok divadla, konají se tu různé zájmové kroužky pro děti i pro dospělé, často se zde pořádají i různé přednášky a výstavy. Snažíme se, aby se zde konaly aktivity, které se zaměřují na všechny sociální skupiny, aby mohly být v tomto pěkném prostředí a nemusely za to vytahovat z peněženky stovky korun.
O centru Kroužky na Vltavě
- V budově, která sloužila jako obytným dům pro zaměstnance vodárny, se nyní nachází místnosti, kde se pořádají kroužky jako například Muzicírování pro malé průzkumníky rozmanitého světa hudby, či Ostrov objevů, který různorodými multismyslovými aktivitami přispívá ke správnému vývoji nejmenších dětí.
- V objektu bývalé čerpací stanice se nachází restaurace a kavárna, rozdělené do tří částí: přízemní s velkým dětským koutkem, loftové se zázemím pro miminka a batolata a loftové pro „osamělé" dospělé.
- Vstup na přilehlé hřiště je zdarma. Věkově omezen je pouze lanový komlex, a to pro děti od 8 let. V létě se zde konají různá hudební a divadelní vystoupení. Pro školy jsou v areálu pořádány výlety jako například Pirátská stezka nebo Cesta do Afriky.
Zdroj: www.krouzkynavltave.cz