Charitativní aukce jsou čím dál oblíbenější. Spojují v sobě potěšení z nákupu hezkých věcí a hřejivý pocit, že vlastní radost jinému člověku pomůže.

Jako akce s názvem My Airflection, která kromě samotné aukce nabízí i prodejní výstavu a workshopy s módní návrhářkou Evou Brzákou. Právě ta, společně s designérkou Leonou Škanderovou, stála u zrodu celého projektu.

Autorský designový projekt

„Oslovila nás umělecká agentura Taktika Muzika, jestli nemáme zájem pomoci Kontu Bariéry a vymyslet koncept nějakého dobročinného projektu. Ve spolupráci s panem architektem Beránkem jsme přetvořili přízemní prostor dejvického Skleněného paláce na malou galerii, kde se konala módní přehlídka a následná aukce designových předmětů.“

Autorky oslovily i další designéry a vznikla tak neobvyklá výstava, která kombinuje oblečení a produktový design.

Vedle šatů značky E:be a kabelek Leony Škanderové se objevují pletené doplňky Kyoko Nagasawy, originální šperky dvojice Zdeněk Vacek & Daniel Pošta a skleněné artefakty produktového designéra Jana Jaroše (CohnStudio).

Za kabát, šál z nejjemnější vlny, koženou kabelku, stříbrné náušnice a karafu s číšemi na víno se vydražilo 48 500 Kč, které putovaly do rukou Veroniky Dufkové.

Vozíčkářka si za ně bude moci koupit rehabilitační přístroj Motomed pro pasivní procvičení dolních končetin, díky kterému se zlepší jejich prokrvení a snáze udrží hybnost v kloubech.

Příjemné překvapení

„Byla jsem velmi překvapena, když volali z Konta Bariéry, že výtěžek dražby pomůže právě mně. Od té doby, co jsme ochrnutá, trpím samovolnou křečí v nohou, což je velmi nepříjemné. Nohy si prostě dělají, co chtějí, třeba z ničeho nic vystřelí do vzduchu. Dokonce jsem kvůli tomu i několikrát spadla z postele. Motomed mi ulehčí základní úkony jako je oblékání nebo koupání. Je to pro mě velká pomoc,“ raduje se Veronika.

Na invalidní vozík ji připoutala autonehoda před dvěma lety a od té doby se jí obrátil život vzhůru nohama. „Musela jsem se naučit všechno znova.” Ze začátku do konce neměla s přítelem a malým synem ani kde bydlet, protože jejich rodinný domek měl všude schody a úzké dveře. Naštěstí dostala Veronika přidělený bezbariérový byt.

Velká změna

„Zprvu jsem ale obtížně zvládala ježdění na vozíku, hlavně po vnitřních prostorách. Neustále jsem narážela do futer dveří nebo stěn, takže jsem měla odřené klouby, několikrát jsem se i převážila a spadla na zem. Dnes už mám problémy jenom s parkováním, protože i na bezbariérových stáních bývají vysoké chodníky. Bojím, že kdybych spadla z vozíku, nemám šanci se na něj dostat zpět a musela bych počkat na pomoc.“

Žádná sebelítost

Mladá žena ale rozhodně nevypadá, že by se vzdala „normálního“ života a utápěla v sebelítosti. Dokonce začala pracovat v jednom callingovém centru a chystá se i vystudovat vysokou školu.

„Ihned po skončení rehabilitačního pobytu v kladrubském ústavu jsem začala hledat práci. Bylo to tedy hlavně z finančních důvodů, protože invalidní důchod čtyři a půl tisíce mi vystačil sotva na půlku nájemného. A navíc komunikace s úřady je permanentní boj. Naštěstí se mi podařilo najít práci ve firmě, kde mi neuvěřitelně vycházejí vstříc a jsem v ní moc spokojená. Jestli to půjde, budu se snažit ušetřit nějaké peníze i na studium oboru Veřejná správa na Metropolitní univerzitě. Rozhodně si chci ještě doplnit vzdělání na vysoké škole,“ vypočítává své plány Veronika.

Naráží ale i na negativní stránky života na vozíku a tím jsou omezené finance.

„Pojišťovna přispívá na invalidní vozík částkou dvanáct tisíc korun, ale jeho cena se může vyšplhat až ke sto padesáti tisícům. A na kompenzační pomůcky (například zádovou opěrku), jež vozíčkáři potřebují, sice doplácí, ale stále je to pro hendikepované velká finanční zátěž,“ vypočítává.

Právě proto jsou akce jako My Airflection potřebné.

Skutečná pomoc

„Jsme moc rádi, že se na aukci vše vydražilo a že tam byla i Veronika osobně. Bylo to velmi emotivní. Navíc lidé měli kontrolu nad tím, co se děje se získanými penězi. I já osobně jsem byla ráda, že mám jistotu, že peníze se dostanou tam, kde je to skutečně třeba. Právě to se mi na tomto projektu velmi líbí. Kromě vlastní prezentace také něčemu pomáháme,“ nadšeně vypráví módní návrhářka Eva Brzáková.

Prodejní výstava v dejvickém Skleněném paláci potrvá do pátku 11. 11., dnes od 13 hodin a zítra od 11 hodin můžete navštívit také módní workshop.

SOŇA KACEROVSKÁ