Spolek bude fungovat jako otevřená platforma pro lidi, jimž nestačí jen jednou za čtyři roky přijít k volbám. Bude oslovovat i lidi v regionech a zapojovat místní významné osobnosti. Přirozenou součástí činnosti spolku by měla být Drahošova kandidatura v podzimních senátních volbách v Praze 4. Pro ni hledá podporu u STAN, TOP 09, lidovců, Zelených či Pirátů. 

S poslanci v zádech

Na dotaz Deníku, jak chce prosazovat konkrétní změny, které podle spolku republika pro svůj rozvoj potřebuje, Jiří Drahoš uvedl:  „Díky prezidentské kampani jsem získal spoustu kontaktů i mezi poslanci a věřím, že v daných oblastech se povznesou nad svou politickou orientaci a poskytnou nám průřezovou podporu. Myslím, že mě neodmítnou, koneckonců nejsem neznámý telefonista, a to od dob, kdy jsem vedl akademii věd.“

S politiky chce komunikovat okamžitě, aniž by čekal na výsledek senátních voleb. Jiří Drahoš se chce vyjadřovat i k aktuálnímu politickému dění.  Uvedl například, že je nadále příznivcem většinové vlády, která by získala důvěru ve sněmovně. Zapojil se i do nedávných demonstrací za dodržování ústavnosti v České republice a obranu veřejnoprávních médií.

Prezidentovi muži řeší svůj byznys

Poznamenal, že respektuje demokratické zvolení Miloše Zemana. „Neznamená to, že jeho další kroky nebudu kritizovat, kupříkladu jeho inaugurační projev byl velmi slabý, neobsahoval nic státnického.“ Deník zajímalo, jak hodnotí aktuální situaci kolem prezidentova čínského poradce a představitele CEFC Jie Ťien-minga včetně mise kancléře Mynáře a Zemanova poradce Martina Nejedlého do Číny.

„Ta cesta mi připadá nepochopitelná, neboť Hrad nevyužil širokou škálu diplomatických kontaktů. Najednou se sebere trojice pánů, aby v panice odjela do Číny a vrátila se s informací, že pan Jie Ťien-ming, který nadále zůstává poradcem pana prezidenta, je skutečně vyšetřován. Působí to na mě tak, že prezidentovo okolí si díky svému postavení řeší vlastní byznysové záležitosti. Dělali to předtím a dělají to i teď,“ míní Jiří Drahoš.