Prospěšné spojení

„Spojení dračích lodí a akcí podporujících boj proti rakovině prsu je ve světě dobře známé. Na mistrovství světa se jezdí v kategorii Breast Cancer Survival, kde závodí ženy, které svůj boj s rakovinou prsu vyhrály. U nás je tato posádka první a během Pochodu proti rakovině prsu jí budou pomáhat zdolat trasu dlouhou pět kilometrů profesionální sportovkyně,“ uvedla ředitelka Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu Stanislava Danielová.

Dvě lodě

Účastnice budou rozděleny na dvě lodě. Jedna popluje v čele pochodu a druhá na konci. V cíli bude připraven exhibiční závod zakončený vhozením květů do vody. „Tímto aktem chceme symbolicky připomenout všechny ženy, které tu s námi nemohou být,“ doplnila Danielová.

Vůbec první posádka dračí lodě složená z žen, které prodělaly rakovinu prsu, vyplula v únoru roku 1996 v kanadské Britské Kolumbii díky iniciativě sportovního lékaře a fyzioterapeuta Donalda McKenzie. Ten totiž nesouhlasil s obecně přijímaným názorem, že ženy po léčbě rakoviny prsu by neměly provádět cviky zapojující horní část těla, protože by to mohlo způsobit lymfatický edém a poškození tkáně.