„Pokutu on-line je možné zaplatit nejdříve následující pracovní den po uložení pokuty od 13:00 hodin,“ upozorňuje pražský dopravní podnik na webu, kde nabízí i návod.

DPP se novinkou chlubí a primátor Zdeněk Hřib (Piráti) tweetoval: „Už žádné otravné chození na přepážku“. Na druhou stranu černí pasažéři mohli pokutu uhradit bankovním převodem, což platí i nadále. Už dva roky navíc lze pokutu přímo na místě zaplatit kartou. „Snadný“ (Hřibovými slovy) postup teď však vyžaduje registraci do e-shopu.

V roce 2019 zkontrolovali revizoři dopravního podniku 6,8 milionu cestujících a uložili přes 247 tisíc pokut, což bylo meziročně o 5,6 procenta více.

Cesta do doplatkové pokladny v ulici Na Bojišti tak odpadne především těm, kteří při přepravní kontrole měli platný kupon, ale kartu Lítačka si zapomněli. V takovém případě se pokuta sníží na 50 korun, která nyní lze zaplatit i elektronicky.

Výhodu získají také ti cestující, kteří využili akci Pokuta za půlku. „Systém po kliknutí na volbu Ověřit kupón vlastnictví kupónu automaticky vyhodnotí a sníží výši přirážky k jízdnému,“ popisuje dopravní podnik.

Pokuta za jízdu načerno v Praze je 1500 korun. Pokud ji pokutovaný zaplatí na místě, nebo do 15 dnů v doplatkové pokladně pražského dopravního podniku, snižuje se na 800 korun. V případě, že se po „chycení“ revizorem rozhodnete pro nákup roční kupónu na MHD, zaplatíte pouze 400 korun navíc.

V rámci pražské integrované dopravy (PID), která funguje i ve Středočeském kraji, dojde už od 1. srpna ke zdražení jízdného. Dražší budou rovněž SMS jízdenky. Levnější variantou bude elektronický lístek zakoupený přes aplikaci PID Lítačka. „Lítačka v mobilu dává notifikace před ukončením platnosti,“ doporučil cestujícím primátor Hřib, aby se vůbec nemuseli pokutami zabývat.