Mezinárodní tým vědců v pondělí v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí v Praze otevřel hrobku Tychona Braha a vyzvedl ostatky tohoto dánského astronoma, který na přelomu 16. a 17. století žil na dvoře císaře Rudolfa II. V laboratořích antropologického oddělení Národního muzea se ostatky podrobí zkoumání, jež má mimo jiné pomoci objasnit příčiny astronomovy smrti.

Po vyzdvižení náhrobní desky odkryli archeologové klenbu hrobky, do níž spustili minikameru. Její záběry podle očekávání ukázaly dvě rakve, Braha a jeho manželky. Vyzdvihování ostatků zabralo několik hodin.

Sonda v hrobce ukázala také úlomky kostí a čelist, které podle Jense Velleva z dánské univerzity v Aarhusu téměř jistě nepatří Brahově ženě.

„Na zkoumání vezmeme kosti z její rakve, kterou jinak zanecháme na místě. Vyzvedneme pouze cínovou rakev,“ sdělil Vellev.

Vědci zkoumají příčinu astronomovy smrti

Zkoumání ostatků Braheho by mělo alespoň napovědět, zda bylo příčinou jeho smrti ledvinové onemocnění, nebo zda to byla otrava rtutí.

Tato domněnka se rozšířila po prvním otevření Braheho hrobky v roce 1901 poté, co byly stopy rtuti nalezeny v jeho vlasech. Úvahy o vraždě jsou však zatím předčasné – Brahe, který byl také alchymista, používat rtuť k léčení a rtuť se mohla v jeho těle ukládat po delší dobu.

Při objasnění této záhadyby měli archeologům pomoci vědci z Ústavu pro jaderný výzkum v Řeži u Prahy, kteří by pomocí radiace měli na vzorcích zjistit způsob ukládání rtuti. „Jsem v tomto ohledu spíše skeptik, způsob ukládání se možná podaří zjistit, ale určit příčinu smrti Braha přesto nebude jednoduché, ani jednoznačné,“ řekl Jaroslav Podliska z archeologického oddělení Národního památkového ústavu.

Anabáze Braheho ostatků potrvá pouze pět dnů. V pátek odpoledne budou opět uloženy na své místo do hrobky pod podlahou Týnského chrámu. Obřad bude provázet katolická mše, kterou bude sloužit arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka.