Vlastní hotel či chatu v horách dříve mívala většina pražských městských částí. Třeba smíchovská a holešovická radnice je už prodaly, ale Praze 1, 3, 4 a několika dalším stále slouží. Letos výjimečně některé z nich ubytují kromě škol v přírodě i hosty z řad veřejnosti. Radnice to umožní kvůli tomu, že vyjet na zahraniční dovolenou bude tentokrát komplikovanější.

Desátá městská část vypsala devět týdenních turnusů ve svém hotelu na Černé hoře v Janských Lázních. Rezervaci si může vytvořit každý, lidé z desítky mají výhodnější ceny, poloviční na celý pobyt pak dostanou zaměstnanci Integrovaného záchranného systému (IZS).

„Chceme podpořit zejména rodiče z naší městské části, kteří se svými dětmi museli strávit několik týdnů doma, bez možnosti relaxace v jiném prostředí, a zároveň určitým způsobem poděkovat těm, kteří byli a stále jsou v ‚první linii‘,“ odůvodnila rozhodnutí místostarostka Jana Komrsková.

Dovolená v červnu i pro školáky

Například čtyřčlenná rodina, v níž je jeden z rodičů členem IZS, zaplatí za jednu noc s polopenzí 1100 korun. I během červnových turnusů mohou nabídku využít rodiče školáků, protože hotel je vybaven třemi učebnami s připojením k internetu.

Za tři pracovní dny eviduje radnice osm rezervací. „Všechny jsou od občanů Prahy 10. Dvě rezervace jsou se slevou pro IZS,“ informoval mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

Zdravotníkům, policistům a hasičům nabídla ubytování v Česticích na Strakonicku také Praha 1. Během části letních prázdnin bude v objektu pořádat letní tábor pro rodiče s dětmi. „Poté by toto zařízení mohlo sloužit i pro rekreaci menších dětí a rodičů ze složek IZS, pokud by byl zájem,“ nabídla místostarost-ka jedničky Eva Špačková. Čtyřčlennou rodinu zde vyjde noc se stravou na necelých 1400 korun.

Na Slapy vyrazí úředníci

Rekreační zařízení na Slapech vlastní Praha 6. Prozatím to ale vypadá, že volné termíny pro veřejnost nezbydou. „Předpokládáme, že kapacita bude v letošní sezoně plně vytížena našimi zaměstnanci, zejména v současné situaci, kdy se jiné varianty dovolené, obzvlášť v zahraniční, jeví značně problematicky,“ vylíčil mluvčí šestky Ondřej Šrámek.

Totožná situace je v Praze 3. Tam však zájem úředníků nesouvisí s koronavirovou pandemií. Podle mluvčí Michaely Luňáčkové jsou rezervace plné už od loňského září.

Praha 4 vlastní rekreační středisko v Krkonoších, kvůli dlouhodobým smlouvám však žádné zvláštní podmínky na léto připravit nemůže.