VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravní podnik chce lístek za 30 korun

PRAHA- Lidé starší sedmdesáti let budou nadále jezdit zadarmo, chystá se rodinné jízdné.

9.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Vít Šimánek

Dopravní podnik (DP) předloží na začátku příštího týdne pražským radním svůj návrh na zdražování jízdného v MHD na rok 2008. Chce, aby nepřestupní jízdenka stála třicet korun a předplacené časové kupony by měly být v závislosti na délce platnosti dražší o 28 až 39 procent. Dopravce navrhoval také omezení výhod studentů a důchodců, ale nakonec se k tomuto kroku neodhodlal.

Lidé nad sedmdesát let tak budou i nadále jezdit zadarmo, což je evropská rarita. „Chtěli jsme, aby platili za roční kupon přibližně 350 korun, ale nesetkalo se to s pochopením, tak na tom už netrváme,“ uvedl ředitel DP Martin Dvořák. Dopravní podnik naopak navrhne prohloubit systém slev, například o takzvané rodinné jízdné. Roční a pololetní kupony by byly určeny pro rodiny, kde jsou dva dospělí a dvě děti. Uvažuje také o studentských kuponech na deset měsíců. Slevy by mohly být i při nákupu většího počtu jednorázových jízdenek.

Jízdné koupíte na kartu

A co chce provozovatel MHD cestujícím za zdražení nabídnout? Kromě postupného prodlužování sítě metra, tramvají a autobusů je to také zkracování intervalů. Ovšem s výjimkou trasy C, kde už nelze nasazovat další spoje. Na trase B bude zrušen tzv. pásmový provoz, všechny vlaky tedy pojedou po celé trase. V metru dojde také k prodloužení trvání dopravní špičky, kdy spoje jezdí v krátkých intervalech.

Už od začátku prosince také dojde ke zdokonalení míst, kde se prodávají předplatní kupony. Kromě rekonstrukce stávajících přibudou další a lidé mohou od příštího měsíce začít platit postupně kartou. Svitla tak naděje na menší fronty, které každý měsíc obtěžují tisíce cestujících. Dopravce se nebojí, že po zdražení přestanou lidé jezdit MHD. „Podle našich průzkumů cena ovlivňuje spokojenost s cestováním až jako devátá v pořadí, nejdůležitější jsou pro lidi intervaly mezi spoji, dodržování jízdních řádů a čistota. Na to všechno se zaměříme,“ pokračoval Dvořák.

Bude jim chybět miliarda

Dopravce k návrhu vyšších cen donutil hlavně růst nákladů. „V příštím roce by nám měly stoupnout o více než miliardu, přitom od města dostaneme o sedm set milionů méně než letos,“ sdělil Dvořák. Podnik plánuje ušetřit šest set milionů, ale oproti letošku tak stále bude chybět 1,2 miliardy korun. V roce bude platit DP stejně jako ostatní podniky o 14 procent víc za elektrickou energii, přitom ji každoročně jako největší odběratel v metropoli kupuje za miliardu korun.

Očekává se také růst ceny nafty. Spotřeba kvůli nově otevřeným stanicím metra i tramvajovým úsekům přitom stoupne o pět procent. „Budeme také platit zvýšenou sazbu DPH z pěti na devět procent,“ vysvětlil šéf DP. Pokud by ke zdražení nedošlo, nebude podle Dvořáka možné udržet současné standardy služeb a zlepšovat je. Představitelé města se zatím nechtějí k probíhajícím jednáním s DP o zvyšování jízdného příliš vyjadřovat, ale dávají najevo, že tak razantní zdražení neodsouhlasí.

Přehled cen jízdného v Praze od ledna 2008 naleznete zde.

Turnikety v metru za dva roky

Praha -Do několika let by se mohly do metra vrátit turnikety. Ne však ty staré z dob hlubokého komunismu, ale moderní, jaké jsou v západních metropolích. „Nechali jsme si zpracovat expertní studii, která bude hotova v prvním čtvrtletí příštího roku. Podle výsledků se rozhodneme, zda se jejich zavedení Praze vyplatí,“ uvedl ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Instalace je stavebně a investičně komplikovaný model, takže pokud se dopravce pro turnikety rozhodne, jejich instalace začne až v roce 2009 či dokonce o rok později,“ pokračoval Dvořák. Ten byl z počátku proti turniketům, ale nyní začíná objevovat jejich výhody. „Čím dražší bude jízdné, tím více lidí bude jezdit načerno, což by u turniketů nehrozilo,“ dodal Dvořák. Revizoři by se po zavedení turniketů přesunuli do tramvají a autobusů.

Další kilometry kolejí

Praha -Pro dopravní podnik je do budoucna důležitý rozvoj hlavně tramvajové dopravy a metra. Do devíti let vznikne devět nových tramvajových tratí. Užv roce 2008začnou jezdit tramvaje z Laurové na Radlickou, v roce 2009 na Podbabě k nové železniční zastávce a z Barrandova na Slivenec. Nové tratě postaví město v Malešicích, na Václavském náměstí, v Modřanech či mezi Zlíchovem a Dvorci. „Je to ekologická a kapacitní doprava. Navíc tramvaje oproti autobusům nestojí v zácpách,“ sdělil ředitel DP Martin Dvořák.

Během několiknásledujících letby se mělapodle plánu zvětšit síť metra o padesát procent. Zatímco nyní je v provozu 54,7 kilometru tratí na třech trasách, v roce 2018 by to mělo být 83 kilometrů na čtyřech trasách. Už za rok začne metro na trase C jezdit až do Letňan.Vletech 2014 až 2018 postaví město novou trasu D mezi hlavním nádražím a Písnicí. Za devět let by také měla vést na Ruzyň prodloužená trasa A.

9.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Výdejce jídel 22 000 Kč

Hledáme zaměstnance na HPP do moderní samoobslužnou restaurace (pracoviště na Praze 2 v areálu nemocnice na Karlově náměstí). Náplň práce: nakládání a přeprava jídel, výdej jídel přes pult. Pracovní doba: Po-Pá 6.00-14.30 h.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 20 450 Kč

Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací referent/referentka oddělení Podpory realizací odboru Majetkové metodiky. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky na uchazeče: , , vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, znalosti z oborů hospodaření s majetkem státu a jeho prodeje a oceňování včetně znalosti souvisejících právních předpisů, znalost práce s PC (MS Office, internet) , samostatnost, spolehlivost, komunikační schopnost, pečlivost, státní občanství České republiky, občanství jiného členského státu Evropské unie nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakteristika pracovního místa:, , příprava vnitřních předpisů a metodické vedení územních pracovišť v oblasti hospodaření a nakládáni s majetkem státu, a to především při výběrových řízeních, veřejných dražbách a elektronických aukcích, příprava odborných stanovisek, pravidelné rozšiřování odborných znalostí, sledování změn zákonů, vyhlášek v oblasti hospodaření s majetkem a jeho prodeje, oceňování. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 26 020 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nabízíme výbornou dostupnost z Prahy ( 15 minut autobusem od metra Dejvická nebo 15 minut vlakem z Masarykova nádraží, Holešovic nebo Libně), dobrou vybavenost, podporu učitelům a vstřícné prostředí. Očekáváme odpovídající vzdělání, spolehlivost, pozitivní vztah k dětem a zájem o práci. Obecní byt k dispozici.. Pracoviště: Základní škola roztoky [719], Školní nám., č.p. 470, 252 63 Roztoky u Prahy. Informace: Olga Janoušková, +420 601 124 207.

Gastronomie - Koncept Kozlovna kuchař/číšník 30 000 Kč

Kozlovna Kozlovna pro přijme do svého kolektivu kreativního kolegu pro obor samostatný kuchař a vrchní číšník. Nutná znalosti z oboru a znalost čepování piva. Jedná se o nově otevíraný projekt "Kozlí doupě" s prac. dobou cca 17- 02.hod. Nabízíme stabilní základní plat. podmínky od 30.000 Kč měsíčně plus benefity/bonusy osobního ohodnocení. Fér jednání nabízíme, ale také vyžadujeme. Možnost kariérního a profesního růstu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mrakodrap na Litochlebském náměstí pro 1500 úředníků měl dosahovat výšky 105 metrů a tím měl okolní zástavbu převýšit o neuvěřitelných 75 metrů.
8

Projekt „Litochlebský park“ opět narazil

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT