Praha, která je stoprocentním vlastníkem dopravního podniku, proto nechala zakázku zrušit.

Předmětem zakázky byla výměna osvětlení v nadzemních objektech a budovách. Klasické žárovky a zářivky měly nahradit moderní LED technologie. Tříletá rámcová smlouva měla dopravní podnik přijít až na 250 milionů korun bez DPH. Podnik si od zakázky sliboval úsporu díky snížení spotřeby elektřiny.

Znalecké posudky však ukázaly, že by obměna úsporu provozních výdajů nepřinesla. Upozornily také na to, že by se neprodloužila životnost svítidel a výrazně by naopak klesla intenzita osvětlení.

Pilotní měření osvětlení bylo podle znalců naprosto nekvalifikované a neprůkazné.

Bývalý ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Martin Dvořák však kontrakt obhajuje.

„Pointa byla v tom, že přijde firma, vymění žárovky,sama to kompletně zaplatí a dopravní podnik by to měl několik let splácet z úspory elektrické energie. My jsme nedělali žádné blbosti, že bychom z kapsy vyndali 100 milionů a nějaké spřátelené firmě je nadělili. Ať ty příběhy a ty zadávací dokumentace někdo studuje,“ uvedl Dvořák.

DPP je největší městskou firmou, ročně dostává z rozpočtu hlavního města více než deset miliard korun.

V posledních týdnech média v souvislosti s DPP upozornila na několik podezřelých zakázek a obchodů spojených s Dvořákovou rodinou, přes které zřejmě mohly být z podniku vyváděny peníze. Šlo zejména o některé operace s nemovitostmi, které údajně zakoupila Dvořákova matka Nováková. „Nevím, odkud peníze šly. To mě fakt nezajímalo,“ uvedla doslova v jednom z interview.

(čtk, hor)