„Praha 7 v kategorii dopravní debilita opravdu vede,“ začíná příspěvek na facebookové stránce Lepší průjezdnost Prahy pro složky IZS, kterou založili sami příslušníci Integrovaného záchranného systému.

Fotografie zachycují nové dopravní řešení v ulici Strojnická u křižovatky s Veletržní, Haškovou a Uměleckou. Příspěvek jednoho ze záchranářů podle správců zmiňované stránky vzbudil odezvu i u profesionálních hasičů, kteří „mají oprávněné obavy, že se do ulice nemají šanci dostat s výškovou technikou.“

Radní: Žádný problém není

Ondřej Mirovský (Zelení), který má v radě městské části na starosti také dopravu, na sociální síti uvedl, že v tomto týdnu na žádost radnice tudy projela technika hasičského záchranného sboru Prahy 7.  „A žádný problém s průjezdem do ulice Umělecká podle očekávání není,“ dodal Mirovský.

Podle radního se navíc nově do Umělecké odbočuje z předchozího prostředního pruhu, což je pro odbočení lepší než předchozího pravého pruhu. Praha 7 doplnila, že ulicí U Studánky se nově může projíždět oběma směry.

„Místem projedeme, ale jakákoliv další překážka na silnici nám ztěžuje práci. Je to podobné jako u zatravněných tramvajových pásů. Ubývá nám tímto alternativních cest, kudy můžeme projet, když je jinde třeba zácpa,“ reagoval pro web ČT24 mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Doplnil také, že zobousměrnění ulice U Studánky hasičům nepomůže, protože tímto směrem nejezdí kvůli nízkému viaduktu.

Zhoršení průjezdnosti hlavním městem České televizi potvrdila rovněž mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Magistrátní firma Technická správa komunikací, která takzvané city bloky instalovala a silnici přemalovala, tvrdí, že „osazení světelného signalizačního zařízení a dopravního značení je provedeno v souladu s vyjádřením policie“. Investice je navíc nízkonákladová kvůli tomu, že se jedná o provizorní opatření.

Klesá šance na záchranu života

Po několika letech průtahů se nedaleko (v takzvaném Holešovickém trojúhelníku) staví Letná obchodní centrum, dříve chystané pod názvem Palác Stromovka. Nyní kritizovaná oblast se tedy v budoucnu ještě změní.

Podle diskutujících to však nyní vypadá jako na závodní dráze formule 1 a stavební zásah do komunikace připomíná spíše protiteroristické opatření. Jeden z uživatelů přirovnal tento krok radnice pod vedením magistrátního lídra Jana Čižinského (Praha 7 sobě) k izolaci populární čtvrti. „Vzhledem k vyhlášené klimatické nouzi tam bude vjezd pouze na povolení a pouze pro kola a koloběžky.“

„Je na čase si uvědomit, že každý takový stavební zásah do komunikace logicky zhoršuje prostupnost pro vozidla IZS a tím se i logicky prodlužuje dojezdová doba a tím klesá šance na záchranu života,“ uzavírá stránka Lepší průjezdnost Prahy pro složky IZS.