TSK oznámila na webu, že rozdělí opravu na dvě etapy. Během té první bude zcela uzavřen úsek Basilejské náměstí – Koněvova do 19. srpna. „Další etapy budou následovat v koordinaci s pracemi na ulici Koněvova a termíny budou upřesněny,“ uvedla mluvčí Barbora Lišková.

Podle městské společnosti má po dokončení dojít ke zlepšení života místních obyvatel. „Položením takzvaného tichého asfaltu a vyrovnáním kanálů předpokládáme snížení hlučnosti v okolí této komunikace o 3 až 5 decibelů,“ vysvětlila Lišková.

Žižkovská radnice tvrdí, že se dozvěděla o rekonstrukci od zástupců hlavního města teprve v tomto týdnu. Akci TSK podle Prahy 3 iniciovala kvůli pokutě, kterou Praha dostalo od hygienické stanice za odkládání snížení hluku na Želivského ulici.

Rekonstrukce Koněvovy ulice na pražském Žižkově.
Rekonstrukce Koněvovy ulice na Žižkově pokračuje. Změní se zastávky

„Podle tvrzení zástupců hlavního města není možné tuto akci dál odkládat a je nejvhodnější ji realizovat nyní ještě během prázdnin. Tichý asfalt z technologických důvodů nelze pokládat v zimě a odklad na příští rok pro hlavní město znamená hrozbu dalších pokut od hygieny,“ píše infocentrum městské části na oficiálních facebookových stránkách.

MHD se uzavírka nedotkne

Praha 3 totiž zmiňuje, že se dají očekávat velké komplikace pro motoristy, protože ulicí Jana Želivského vede objízdná trasa při rekonstrukci „Koněvky“ – obě komunikace jsou běžně velmi frekventované a tvoří dopravní tepny Žižkova. Prodloužila se rovněž uzavírka nedaleké Malešické ulice.

„Objízdná trasa pro individuální automobilovou dopravu je vedena ulicemi Ambrožova, Jeseninova a Na Vápence. Pro lepší zachování plynulosti provozu je součástí dopravního omezení úprava světelného signalizačního zařízení na křižovatce ulice Koněvova a Na Vápence, pro zesílení intenzity odbočení vlevo z ulice Na Vápence do ulice Koněvova,“ popisuje TSK, kudy se chystanému omezení vyhnout.

V létě 2020 probíhá rekonstrukce Koněnovy ulice v Praze. Žižkovští obyvatelé řeší i vznik cyklopruhů.
Koněvova se opravuje. „Zpovykaný“ Žižkov teď řeší cyklopruh „odnikud nikam“

Oprava vozovky nenaruší městskou hromadnou dopravu, protože tramvaje (i autobusy) budou i nadále jezdit obousměrně po kolejích. Úsekem projedou rovněž řidiči z Koněvovy směrem na Basilejské náměstí.

Na sociálních sítích se objevuje mnoho rozhořčených komentářů na adresu magistrátu s tím, že probíhající práce jdou pomalu a teď se chystá další na více než dva týdny.

Žižkovští žertují: Budeme fasovat vrtulníky?

Žižkovští v žertu píší, že by měli fasovat vrtulníky – což i vzhledem k rozkopaným chodníkům v Biskupcově ulici působí docela trefně. Jedna z diskutujících napsala, že jí současná situace připomíná vtip: „Jé, oni jezdí ještě tudy? No, tak tam to taky zavřeme!“ Další vážněji uvažují o tom, že hluk vytvářejí spíše projíždějící tramvaje a řidiči, kteří nedodržují předepsanou rychlost 30 kilometrů v hodině – více než dlouhá rekonstrukce by pomohl radar. Podle informací Pražského deníku o toto řešení Praha 3 neúspěšně magistrát žádala.

Jedna z obyvatelek dokonce ze vzteku napsala na facebookový profil primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě): „Objezd je veden úzkými ulicemi Žižkova přes vozovnu. Tímhle krokem odsuzujete obyvatele klidné části Žižkova k naprosto šílené zátěži, za kterou by měla být ta hluková pokuta stonásobná. Plánujete vůbec opravy komunikací nějak centrálně a logicky nebo si TSK dělá, co uzná za vhodné?“

V prvních hodinách uzavírky se na místě pilně pracovalo. Někteří řidiči si cestu zkracovali po tramvajových kolejích. A zejména z Ambrožovy ulice se stala – oproti běžnému stavu – rušná lokalita.

Uzavírka kvůli plánované rekonstrukci ulice Husitská na pražském Žižkově 13. března v Praze.
Praha plánuje na léto tradičně dopravní uzavírky. Podívejte se, kudy neprojedete