Celkem 29 stran a politických uskupení registruje Český statistický úřad před komunálními volbami do tzv. "velké" Prahy. Podle sociologických průzkumů mají největší šanci uspět ve volbách do zastupitelstva v metropoli vládní hnutí ANO, opoziční ODS a Piráti (kandidující pod oficiálním názvem Česká pirátská strana).

Za nimi se pak objevuje TOP 09, která spojila síly se Starosty, lidovci a dalšími dvěma menšími subjekty. Pětiprocentní hranici by mělo překonat ještě SPD Tomia Okamury. ČSSD, která zaujala třeba nápadem na MHD pro Pražany zdarma a dalšími slevami pro seniory, zřejmě vliv na pražském magistrátu ztratí.

O hlasy voličů se budou ucházet i republikán Miroslav Sládek, jenž proslul v 90. letech rasistickými výroky na půdě parlamentu, Petr Cibulka se svým Pravým blokem (a siderickým kyvadlem), zřejmě nejbizarněji vypadá teprve v červnu založená strana JAUNER Československo 2018. Její kandidátka má zaplněno všech 65 míst, avšak mnozí z majitelů cirkusů, artistů či krotitelů exotické zvěře o své kandidatuře ani nic neví.

Redakce Pražského deníku nabízí přehled sloganů a volebního programu nejsilnějších stran. Jelikož ještě nejsou vylosována čísla kandidátních listin, zachovali jsme abecední pořadí.

ANO chce Prahu nakopnout

Hnutí premiéra Andreje Babiše po spuštění kampaně potěšilo zejména recesisty na internetu. Babiš na plakátech tvrdí, že na něj má Petr (Stuchlík, kandidát na primátora) mobil. Na sociálních sítích se místo podnikatele Stuchlíka objevil třeba herec Petr Čtvrtníček z legendárního pořadu Česká soda.

Ale Babiš si dobře uvědomuje, že boj o Prahu nebude žádná sranda. Úspěch v hlavním městě považuje šéf hnutí ANO za klíčový. Babiš stejně jako jeho nový trumf Stuchlík, který vydělal na finančním poradenství, o končící primátorce Adrianě Krnáčové prohlásil, že působila jako krizová manažerka a uškodila si špatnou komunikací.

Stuchlík slíbil mimo jiné propojení Běchovic na dálnici D10 do roku 2025, metro na trase D do Písnice do roku 2027 nebo výstavbu vnitřního pražského okruhu do roku 2030, pokud nebude Praze vládnout koalice s aktivisty typu Zelených. Z práce Krnáčové a spol. vyzdvihl dostavbu tunelu Blanka i "skvěle funkční" Lítačku, která nahradila kartu Opencard. "Musíme Praze vrátit hrdost a bohatství, které v ní je," burcuje Stuchlík. "Nakopneme Prahu," zní hlavní motto ANO.

Česká pirátská strana (Piráti) drží kurs

Velmi ambiciózní jsou Piráti, kteří by podle předvolebních průzkumů měli být nejvážnějším soupeřem pro ANO. "Jsme jasnými favority," řekl dokonce předseda Ivan Bartoš. Pirátská strana, která se v loňských volbách dostala do poslanecké sněmovny, chce přerušit klientelistické vazby na magistrátu a do voleb jde s heslem Držíme kurs. V hlavním městě používají Piráti ještě hashtag naprahuzmeny - na ctěném voliči je, aby si vybral ze dvou možných přepisů.

Lídr Zdeněk Hřib už dříve prezentoval trochu netradičně "zelený" program. Zdravotnický manažer by chtěl v Praze vysázet milion stromů a instalovat pítka či jiné vodní zdroje. Na nedávné předvolební debatě se však Hřib trochu zamotal do vlastní úvahy o povinné inkluzi (začlenění) příslušníků LGBT komunity do městských firem. Hřib na dotaz moderátorky ovšem odmítl, že by šlo o kvóty pro homosexuály.

ODS slibuje fungující Prahu

Občanští demokraté povzbuzení relativním úspěchem v parlamentních volbách si také brousí zuby na post primátora, který by rád znovu získal Bohuslav Svoboda. Dvojka kandidátky a místopředsedkyně strany Alexandra Udženija tvrdí v narážce na ANO, že Praha nepotřebuje nakopnout, ale potřebuje nastartovat. ODS vládnoucí koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice považuje za neschopnou.

"Rozvoj našeho města se v posledních pěti letech úplně zastavil. Praha nefunguje. Prahou se neprojíždí, Prahou se posouvá. Z klíčových tepen se stává jedno velké parkoviště, na jiných místech je však parkování problém. Lidé musí hledat svůj domov za Prahou, protože neseženou byt. Tento – nebojím se říct – bordel musí skončit," prohlásil ostře gynekolog Svoboda. Mezi hlavní body programu patří dostavba vnitřního i vnějšího okruhu, celoměstské parkovací zóny, rozšíření metra, nové bydlení (zejména na brownfieldech) či další vysokoškolské koleje na území Prahy.

Praha sobě má 100 změn pro Prahu

Mezi zavedené hráče se snaží probít i občanská iniciativa Praha sobě, která se ohání tím, že posbírala sto tisíc podpisů Pražanů. Kdyby každý signatář Prahu sobě skutečně volil, byl by z toho slušný výsledek. "Praha sobě před volbami nespoléhá na sliby plné MHD zdarma a koblih. Raději vysvětluje, jak v Praze uskuteční potřebné změny, kde na ně v rozpočtu vezme peníze a jak hodlá Pražanům po volbách skládat účty," uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

Sto změn pro Prahu obsahuje plynulost dopravy, dostupné bydlení a dostatek kvalitních škol a školek. "Před volbami všichni slibují, chtějí investovat a rozdávat lidem dárky. Téměř nikdo ale neříká, jak to udělá a kde na to vezme peníze. My máme s takovou změnou zkušenosti z Prahy 7 a jasný plán pro celé město," řekla jednička kandidátky, lidovecký poslanec a starosta sedmičky Jan Čižinský, podle něhož je Praha sobě složená z odborníků, nikoliv kariérních politiků.

Strana zelených zruší parkování před magistrátem

Zelení uspořádali ve středu happening na Mariánském náměstí přímo před budovou magistrátu. Demonstrovali tak, že chtějí po volbách zrušit parkoviště pro zastupitele. Opatření podle nich souvisí s kultivováním veřejného prostoru v Praze.

"Veřejný prostor musí sloužit primárně lidem, nikoliv autům. Zelení to nemají jako planý volební slib, ale jako princip, který dlouhodobě prosazují. Chceme Zelenou Prahu – to znamená zdravé město s fungující dopravou, dostupným bydlením, dobrými mezilidskými vztahy a všude přítomnou zelení," uvedl Ondřej Mirovský, který je na první místě kandidátky.

Celková koncepce Zelených pro řešení dopravy počítá s rozvojem městské železnice, důslednou podporou MHD, zachováním parkovacích zón v centrální části Prahy a s rozšířením parkovišť P+R na zastávkách MHD na kraji města. Inspirací pro Stranu zelených jsou Hamburk, Kodaň či Amsterdam, kde mají Zelení primátorku.

Spojené síly lákají na dostupné bydlení

Koalice pěti stran kandidující jako Spojené síly pro Prahu zahájila kampaň už v pondělí, kdy se politici projeli červenými dvoupatrovými autobusy a do nebe vypustili barevné balónky symbolizující problémy obyvatel. T0P 09, hnutí STAN a KDU-ČSL chtějí vyřešit situaci v dopravě, postarat se o dostupné bydlení a skoncovat s klientelismem v Praze.

Ve středu představily Spojené síly program pro dostupné bydlení. Toho chtějí dosáhnout zrušením stavebních uzávěr a zkrácení povolovacího řízení, aby se ročně postavilo šest až osm tisíc bytů. Koalice chce rovněž poskytnout pozemky bytovým družstvům či neziskovkám pro výstavbu nového bydlení. Pomoci by měl také audit městského bytového fondu.

Už dříve se Jiří Pospíšil, šéf topky a europoslanec vyjádřil takto: "Chceme vyhrát volby a vytvořit radu, která bude vládnout jinak než současný estabislishment." Pospíšil, který chce být pražský primátor, nezastírá, že "spojenci" zbrojí hlavně proti ANO. Právnička Hana Marvanová kandidující za STAN by chtěla na magistrátu zřídit funkci protikorupčního ombudsmana.