VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prahu čekají další žaloby za hluk z dopravy

Praha - Obyvatelé hlavního města již nehodlají trpět nadměrný hluk z pozemních komunikací.

5.2.2008
SDÍLEJ:

Hlavní město Praha, které silnice vlastní, zatím neví, jak má stížnosti a připravované žaloby řešit.Foto: Vít Šimánek

Odhodlání místních zřejmě rozpoutal průlomový rozsudek městského soudu. Ten dal vhistoricky prvním občansko– právním sporu za pravdu obyvatelům žijícím poblíž magistrály a magistrálu vzkázal: do roka hluk snižte tak, aby nepřekročoval povolené limity.

Více Pražanů teď vidí vsoudním jednání šanci a doufá, že by se svým trápením mohli uspět ioni. Vnejbližších dnech podají žalobu například lidé žijící vulici Patočkova vPraze 6– Břevnově, kroky ale zvažují také lidé zLegerovy ulice vPraze 2.Podle Aleše Ohrabla, který vBřevnově bydlí, se na soud místní připravovali už léta.

„Teď je žaloba kompletně sestavena, a najatý právník ji během několika dní ksoudu podá. Magistrát žaluje spolu se mnou asi ještě deset, dvanáct rodin. Místní si stěžují, že se vlétě vnoci potí, protože si nemůžou otevřít okno. Na Patočkově se navíc nedodržuje rychlost, a několikrát za večer se tudy proženou motorky třeba stotřicetikilo­metrovou ryhlostí vhodině,“ popsal Ohrablo. „Minule jsem stál se sousedkou před domem, oněčem jsme se bavili, a po pár vteřinách jsme museli zajít dovnitř, protože jsme se vůbec neslyšeli,“ popsal situaci.

Zhruba dvě stěulic může hodnoty hluku překračovat

Nadměrný hluk vmetropoli dlouho nikdo neřešil, hygienická stanice dokonce vydala několika silnicím povolení, že hodnoty hluku mohou být překračovány. Takových ulic je vhlavním městě zhruba dvě stě. Byl to případ iobyvatel žijících podél magistrály vMichli. Odvolací soud ale nebral na výjimku ohled a ve středu 2. února rozhodl, že řešení existuje, a je na magistrátu, jak hluku od projíždějících aut zabrání.

„Bylo na čase, aby vzal někdo rozum do hrsti. Slyšeli jsme otom, a utvrdilo mě to, že pokud budou lidé vdomě chtít, a sejde se nás více, žalobu také podáme,“ komentoval verdikt soudu Jaroslav Tatgyanik zLegerovy ulice vPraze 2.Před několika měsíci požadovali od vinohradské radnice menší deregulaci nájemného než je vjiných lokalitách.

„Městská část nám na petici svíce jak 150podpisy a dopis odpověděla, že se bude snížením vtomto roce zabývat a možná se ho dočkáme od prvního ledna následujícího roku. Zvažujeme, jestli dál čekat nebo podnikat právní kroky,“ doplnil Tatgyanik stím, že vnejbližší době natiskne letáčky sanketou a lidem vdomě je vhodní do schránky. „Pokud by se našel někdo, kdo by se žaloby ujal, zřejmě bych ji podpořila,“ reagovala další znájemnic Božena Lorencová.

Hlavní město Praha, které silnice vlastní, zatím neví, jak má stížnosti a připravované žaloby řešit. „Jakým způsobem bude magistrát situaci týkající se nadměrného hluku řešit, dosud nedokážeme říct. Ještě jsme nedostali ani písemné vyhotovení rozsudku zminulé středy. Stoprocentně ale budeme dávat dovolání nejvyššímu soudu. To, že je vcentru města ale ijiných lokalitách mimo něj hluk, je známé. Jedna věc je však rozhodnutí soudů a druhá, jak se dá situace reálně řešit a jaké na to má magistrát prostředky,“ uvedl za pražský magistrát jehomluvčí JiříWolf.

Stěžují si i obyvatelé ostatních měst

Praha ale není jediná, kdo se bude muset ktíživé dopravní situaci způsobující hluk postavit čelem. Soudit se chtějí také Říčanští zČernokostelecké ulice. „Vsoučasnosti jsou podány dvě žaloby ve spolupráci správníky Ekologického právního servisu. Jejich počet zřejmě ještě vzroste,“ sdělil Zdeněk Černovský(SZ).

Překračováním hlukových limitů se zabývala už místní radnice. „Jednali jsme otom se ředitelstvím silnic a dálnic. Příslibilo, že během letošního roku nainstaluje do obytných místností, jenž mají okna směrem ksilnici, prutihluková skla,“ uvedla starostka Říčan Adriena Mrázová.

Autor: Lucie Boháčová

5.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení