Odhodlání místních zřejmě rozpoutal průlomový rozsudek městského soudu. Ten dal vhistoricky prvním občansko– právním sporu za pravdu obyvatelům žijícím poblíž magistrály a magistrálu vzkázal: do roka hluk snižte tak, aby nepřekročoval povolené limity.

Více Pražanů teď vidí vsoudním jednání šanci a doufá, že by se svým trápením mohli uspět ioni. Vnejbližších dnech podají žalobu například lidé žijící vulici Patočkova vPraze 6– Břevnově, kroky ale zvažují také lidé zLegerovy ulice vPraze 2.Podle Aleše Ohrabla, který vBřevnově bydlí, se na soud místní připravovali už léta.

„Teď je žaloba kompletně sestavena, a najatý právník ji během několika dní ksoudu podá. Magistrát žaluje spolu se mnou asi ještě deset, dvanáct rodin. Místní si stěžují, že se vlétě vnoci potí, protože si nemůžou otevřít okno. Na Patočkově se navíc nedodržuje rychlost, a několikrát za večer se tudy proženou motorky třeba stotřicetikilo­metrovou ryhlostí vhodině,“ popsal Ohrablo. „Minule jsem stál se sousedkou před domem, oněčem jsme se bavili, a po pár vteřinách jsme museli zajít dovnitř, protože jsme se vůbec neslyšeli,“ popsal situaci.

Zhruba dvě stěulic může hodnoty hluku překračovat

Nadměrný hluk vmetropoli dlouho nikdo neřešil, hygienická stanice dokonce vydala několika silnicím povolení, že hodnoty hluku mohou být překračovány. Takových ulic je vhlavním městě zhruba dvě stě. Byl to případ iobyvatel žijících podél magistrály vMichli. Odvolací soud ale nebral na výjimku ohled a ve středu 2. února rozhodl, že řešení existuje, a je na magistrátu, jak hluku od projíždějících aut zabrání.

„Bylo na čase, aby vzal někdo rozum do hrsti. Slyšeli jsme otom, a utvrdilo mě to, že pokud budou lidé vdomě chtít, a sejde se nás více, žalobu také podáme,“ komentoval verdikt soudu Jaroslav Tatgyanik zLegerovy ulice vPraze 2.Před několika měsíci požadovali od vinohradské radnice menší deregulaci nájemného než je vjiných lokalitách.

„Městská část nám na petici svíce jak 150podpisy a dopis odpověděla, že se bude snížením vtomto roce zabývat a možná se ho dočkáme od prvního ledna následujícího roku. Zvažujeme, jestli dál čekat nebo podnikat právní kroky,“ doplnil Tatgyanik stím, že vnejbližší době natiskne letáčky sanketou a lidem vdomě je vhodní do schránky. „Pokud by se našel někdo, kdo by se žaloby ujal, zřejmě bych ji podpořila,“ reagovala další znájemnic Božena Lorencová.

Hlavní město Praha, které silnice vlastní, zatím neví, jak má stížnosti a připravované žaloby řešit. „Jakým způsobem bude magistrát situaci týkající se nadměrného hluku řešit, dosud nedokážeme říct. Ještě jsme nedostali ani písemné vyhotovení rozsudku zminulé středy. Stoprocentně ale budeme dávat dovolání nejvyššímu soudu. To, že je vcentru města ale ijiných lokalitách mimo něj hluk, je známé. Jedna věc je však rozhodnutí soudů a druhá, jak se dá situace reálně řešit a jaké na to má magistrát prostředky,“ uvedl za pražský magistrát jehomluvčí JiříWolf.

Stěžují si i obyvatelé ostatních měst

Praha ale není jediná, kdo se bude muset ktíživé dopravní situaci způsobující hluk postavit čelem. Soudit se chtějí také Říčanští zČernokostelecké ulice. „Vsoučasnosti jsou podány dvě žaloby ve spolupráci správníky Ekologického právního servisu. Jejich počet zřejmě ještě vzroste,“ sdělil Zdeněk Černovský(SZ).

Překračováním hlukových limitů se zabývala už místní radnice. „Jednali jsme otom se ředitelstvím silnic a dálnic. Příslibilo, že během letošního roku nainstaluje do obytných místností, jenž mají okna směrem ksilnici, prutihluková skla,“ uvedla starostka Říčan Adriena Mrázová.