V podstatě už nic nechybí k tomu, aby byl zbourán dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Podle Klubu Za starou Prahu, který se postavil tvrdě proti, přitom k tomuto kroku není v podstatě žádný důvod.

Jenže magistrátní odbor památkové péče už vydal potřebné povolení. Takové rozhodnutí je podle Klubu absurdní a může navíc znamenat nebezpečný precedens.

Dům je staticky v pořádku

„Dům je z hlediska statiky v dobrém stavu a nic nebrání v jeho užívání, což přiznává i investorem objednaný posudek. Ten však následně záhadně upozorňuje na budoucí možné poruchy a připouští odstranění budovy,“ sdělil statik Václav Jandáček.

Podle jeho slov do současné podoby Václavského náměstí stávající objekt velmi dobře zapadá, naopak navrhovaná budova toto splňovat nebude.

„Teď už investorovi zbývá jen požádat o povolení k demolici. Doufáme, že k tomu nedojde,“ řekl jednatel Klubu Za starou Prahu Richard Biegel. Podle jeho slov se proti demolici postavil i Národní památkový ústav.

Novostavba

Biegel měl také možnost seznámit se s projektem novostavby. „Byla by to velmi výrazná dominanta, která by dům převýšila a vyplnila by parcelu tohoto domu a sousední tiskárny,“ dodal. S námitkami ale magistrát nesouhlasí. „Ještě než jsme povolení vydali, nechali jsme si udělat stavebně-historickou studii celého Václavského náměstí a jeho vývoje, pak teprve mohly začít úvahy o nějakém bourání. Samozřejmě jsme se obrátili na renomované architekty a historiky, od nichž jsme chtěli vyjádření, zdali je možné dům zbořit,“ reagoval Jan Kněžínek, šéf magistrátního odboru památkové péče.

Upozornil, že Praha povolení vydala také s tím, že na místě vyroste novostavba, která bude mít architektonickou hodnotu. „V žádném případě zde nejde o nějaký tlak investorů,“ doplnil Kněžínek.

Klub Za starou Prahu je ale toho názoru, že je demolice nesmysl. Václavské náměstí je v Pražské památkové rezervaci, což by mělo chránit i dům na jeho nároží. Navíc se podle Klubu jedná o zajímavou historickou stavbu z roku 1880, když dnešní podobu získal dům v roce 1920.

Ohrožené domy
Klub Za starou Prahu protestuje také proti plánované demolici domu z roku 1869 na nároží ulic Revoluční a Nové Mlýny. Vyrůst by zde měla novostavba komerčního polyfunkčního objektu. A v ohrožení jsou podle Klubu i další objekty, které by si než demolici zasloužily rekonstrukci. Má se jednat například o objekty v Petrské, Truhlářské či Palackého ulici. Klubu vadí i další změny u Václavského náměstí.