„Přístupu ministerstva k této záležitosti popravdě moc nerozumím. Antigenní testy nejsou příliš spolehlivé a navíc to bude v souhrnu podstatně dražší než námi doporučené řešení,“ sdělila Pražskému deníku radní pro sociální oblast a zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě). Politička i organizace Život 90 prosazovaly setkávání klientů pobytových služeb s nejbližšími ve speciálních místnostech.

Ministr Blatný v podmínkách problém nevidí. „Jedním z hygienických předpokladů bude požadavek na testování. Věřím, že to všichni rádi udělají. Těch 150 korun každý dá, i kvůli těm prarodičům, a sníží tím pravděpodobnost, že jim s dárkem přinese i nemoc,“ komentoval záležitost pro server Seznam Zprávy. Podle Johnové se město pokusí nabídnout podporu lidem, pro které by částka za test byla příliš vysoká. 

S respirátorem a rukavicemi

Metropole prostřednictvím radní už začátkem listopadu vyzvala vládu, aby návštěvy v domovech seniorů znovu povolila. V té době měla pozitivní test na koronavirus v pražských zařízení asi tři procenta obyvatel. V celé zemi se v „pobytových sociálních službách“ od začátku října odhalilo přes 12 tisíc pozitivně testovaných klientů i zaměstnanců.

ON-LINE ke koronaviru naleznete ZDE

Speciální návštěvní místnosti, které řada domovů připravila nebo připravuje, by se mohly začít využívat i bez nutnosti otestování návštěvníka alespoň po konci nouzového stavu, který je (zatím) v plánu 12. prosince.

„Setkávací“ prostory se sníženým rizikem nákazy už mají hotové například v Domově pro seniory Kobylisy, kde pro tyto účely vyčlenili zimní zahradu. Průběh návštěvy má jasná pravidla. Vstup bude možný pouze přímo zvenku přes vrátnici, kde bude každému návštěvníkovi změřena teplota a následně si navlékne gumové rukavice i respirátor.

Klienti domova pak mohou strávit hodinu se svými blízkými pod střechou nebo v otevřené části zimní zahrady. Na průběh návštěv bude dohlížet personál a vše je nachystáno tak, aby mohly být dodržovány dvoumetrové rozestupy. Po rozloučení se místnost, stoly a židle vydezinfikují, aby mohli přijít další návštěvníci.

Domovy na Chodově i v Krči mají zase připravené místnosti rozdělené plexisklem, přes které mohou klienti a jejich blízcí mluvit pomocí mikrofonu. Na Hájích měli dokonce v plánu vybudovat takto rozdělený krytý altánek.

Chytrá řešení

Možností bezpečného styku je podle radní Johnové řada, jak mají dokládat i příklady ze zahraničí, kde k těmto účelům používají například armádní stany nebo speciální venkovní nafukovací týpí s plastovou bariérou uvnitř.

„Během jarní vlny koronaviru jsme se mnohému naučili a řada domovů pro seniory funguje po epidemiologické stránce dobře. Před plošnými restrikcemi velmi podporuji chytrá řešení, která jsou bezpečná a zároveň berou ohled i na psychické zdraví,“ zdůraznila radní, podle níž jsou osobní setkání nenahraditelná sebelepší technikou.

Izolace vede ke zhoršení zdraví

S výzvou k ukončení izolace seniorů a vytvoření setkávacích prostor se navíc tento týden na vládu a ředitele jednotlivých zařízení obrátili také představitelé Gerontologického institutu a neziskové organizace Život 90.

Starší generace je podle autorů výzvy vystrašená mediální prezentací tzv. lockdownu a doporučením nevycházet z domu. U mnohých to prý už vedlo k prokazatelnému zhoršení duševního zdraví, tělesné zdatnosti, kondice či schopnosti chůze.

Podle ředitele Gerontologického institutu Jana Lormana je nepřijatelné, aby klienti domovů pro seniory měli dlouhodobě omezené lidské právo svobody pohybu včetně vycházek ven. „V některých domovech pro seniory zůstali lidé pět měsíců bez možnosti vidět své blízké,“ upozornil Lorman. V zařízeních sociálních služeb jsou návštěvy momentálně umožňovány pouze nejbližším osobám umírajících lidí.