Úřad Prahy 4 tento týden uzavře prezentaci, v níž navrhovatelé jednotlivých projektů blíže představí.

„Představené návrhy se týkaly školské a sociální oblasti, jeden hotelu. Vedle konkrétního využití chceme zjistit, s jakým způsobem financování rekonstrukce projekty počítají,“ uvedla mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová. Oprava barokního dvora, kterou musí městská část uskutečnit v každém případě, vyjde podle odhadů na dvě stě milionů korun.

Finance nejsou prvořadé

Jen k financím ale radnice čtyřky přihlížet nechce. „Městská část bude raději financovat vše sama, než aby někdo slíbil nést veškeré náklady, ale představil nepřijatelný projekt,“ sdělila Aulová.

Městská část se ale nebrání ani jinému využití památkově chráněné budovy. Místní obyvatelé navrhli v anketě i další varianty, k nimž by mohli zastupitelé přihlédnout. „Možností je například umístit do dvora knihovnu, prostor pro výstavy nebo třeba vinotéku,“ vyjádřil svůj názor jeden z obyvatel Braníka Marek Pavlík.

Návrat pivovarnictví do Braníku?

Proti kulturnímu využití ale hraje fakt, že poblíž se nachází Branické divadlo či Klub Dobeška. Zajímavým návrhem je třeba návrat pivovaru do prostor dvora. Mniši zde vařili pivo již od 17. století. „Návrat minipivovaru s restaurací by rehabilitoval výrobu piva v Braníku,“ míní jeden z účastníků diskuse Martin Kubík.

Zástupci městské části budou o budoucnosti dvora rozhodovat v průběhu letošního roku. Využití, které by bylo v rozporu se zájmy místních obyvatel, je prý vyloučené. „Chtěli bychom, aby na objekt mohli být obyvatelé městské části hrdí stejně jako na jinou památku, usedlost Jezerka, ze které je po letech chátrání fungující divadlo,“ prohlásil zastupitel Prahy 4 Tomáš Jelínek.

Barokní objekt postavili dominikáni na konci 17. století. Ze čtyř originálních křídel se jedno nedochovalo. Původně sloužil jako objekt pro mnichy řádu a pivovar. V přízemí je kaple sv. Kříže. Momentálně jsou v něm čtyři sklady a veřejnosti je nepřístupný.