Autorem viničního altánu je architekt Josef Schulz. Romantické místo s krásným výhledem stojí na kamenné terase a má dvě úrovně. Altán je sestaven z dřevěných prvků a doplněn symetrickými křídly postranních pergol. Po druhé světové válce však altán v Grébovce postupně chátral, konstrukce musela být podepřena a usídlili se tu bezdomovci.

Dřevěná stavba tedy prošla náročnou rekonstrukcí v letech 2002 až 2004. Altán byl tehdy prakticky znovu postaven, protože při podrobné obhlídce vyšlo najevo, že zachování původních dřevěných konstrukcí nebude možné vzhledem k rozsahu jejich poškození. Oproti původnímu stavu vznikla u schodiště nová zeď. Přibyly také toalety a podlahy byly opatřeny osvětlením.

Kompletní revitalizace Havlíčkových sadů tak, aby se co nejvíc podobaly podobě, kdy park dokončil zámožný stavitel Moritz Gröbe, skončila až v září 2013. Jelikož jsou dřevěné konstrukce altánu citlivé, je potřeba se po patnácti letech pustit do restaurátorských prací. 

„Příští týden bude altán předán restaurátorům, v jejichž péči bude do konce tohoto roku. Mrzí nás, že toto oblíbené místo bude uzavřené, ale je zapotřebí provést nutné opravy,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.