Špína a rozklad. Takovými slovy lze nyní charakterizovat vzácnou historickou památku – Viniční domek v Praze 12. Kvůli průtahům v rekonstrukci mu začala hrozit zkáza. V trámech roubenky jsou díry, chybí jí strop, po zemi se válejí odhozené stříkačky. Domek se totiž stal útočištěm bezdomovců a narkomanů, jejichž pobytu zatím nezabránily ani častější návštěvy městských strážníků.

Magistrát vyzval radnici Prahy 12, aby objekt do konce listopadu zajistila proti zřícení. To se ovšem kvůli výběrovému řízení a náročnosti prací nemusí této městské části podařit. „Památkáři mimo jiné městské části Praha 12 ukládají sanaci základů, odstranění poškozené konstrukce a její nahrazení novým zdivem, výměnu nevyhovujících trámů roubených stěn za nové, sanaci klenby v suterénu a přízemí, nahrazení dřevěných trámových stropů a výměnu výplňových prvků,“ vyjmenoval potřebné zásahy ve Viničním domku místostarosta Prahy 12 Martin Štengl.

Kvůli výběrovému řízení na tyto práce se v úterý mimořádně sešla rada dvanácté městské části, která jej odsouhlasila. Jeho příprava si ale vyžádá několik dnů či týdnů. Kdy dojde k jeho vypsání a jak dlouho může trvat, však zatím radnice nedokáže říci. Odhadnout se nedá ani jeho průběh. „Jde o specializované práce, které provádí pouze několik firem. Nedokážeme nyní odhadnout, kolik jich bude schopno na naši poptávku zareagovat,“ uvedl Štengl.

Sankce pro radnici

Pokud radnice včas nevybere vhodnou společnost a práce se nevydaří, hrozí jí od magistrátu sankce. „Jejich výše záleží na rozsahu poškození. V tomto případě to může být značná částka, protože Viniční domek je kulturní památkou,“ sdělil Štengl. Zkázu domku paradoxně urychlila koncem loňského roku zahájená a dodnes nedokončená rekonstrukce. Ta už byla dvakrát přerušena. Nejprve kvůli žalobě vinařů, kterým se nelíbilo, že se museli vzdát části pronajatého pozemku. Letos v březnu byly práce obnoveny, ale vzápětí magistrát odebral radnici stavební povolení kvůli procesním pochybením.