Generální rekonstrukce kulturní památky Viničního domku v Modřanech se protahuje. Už nyní je jasné, že radnice nestihne původní termín v září 2007a práce zkomplikují vinobraní.7. srpna 2007se kvůli Viničnímu domku mimořádně sejde vedení Prahy 12. Rekonstrukce této památky se totiž zadrhla na tom, že magistrát zrušil před více než čtvrtrokem stavební povolení. „Dosud nebylo vydáno a práce nepokračují,“ potvrdil zástupce starosty Martin Štengl.

Ke sklizni chybí zázemí

Letošní sklizeň hroznů má začít už za pár týdnů. „Na místě není elektřina, chybí sociální zařízení, oplocení je narušeno, některé cesty nejsou průchozí a dovnitř se nedá vjíždět automobilem,“ vyjmenovává některé z potíží vinař a někdejší předseda místní organizace Českého zahrádkářského svazu Vladimír Růžička. Podle starosty Prahy 12 Petra Hány jsou ale obavy vinařů přehnané. „Sklizeň letos znemožněna určitě nebude. Komplikace v jejím průběhu nastat mohou,“ uvedl Petr Hána. „Pokud by neiniciovali to, co se stalo, mohli jsme oslavu vinobraní uspořádat již v rekonstruovaném objektu,“ zdůraznil Hána.

Naráží tím na fakt, že rekonstrukce, která začala na konci roku 2006, byla přerušena kvůli žalobě vinařů. Těm se tehdy nelíbilo, že se museli vzdát části půdy, kterou mají pronajatou na několik desítek let od radnice Prahy 12. Letos v březnu byly práce obnoveny, ale vzápětí magistrát odebral radnici stavební povolení. Podle magistrátu totiž stavební úřad Prahy 12 pochybil mimo jiné tím, že obešel některé účastníky správního řízení.

Bude radnice platit?

Průběh rekonstrukce však nekomplikuje život jen vinařům, ale i samotné radnici, která bude muset za její průtahy zaplatit stavební společnosti První Key-Stav. „V současnosti probíhají jednání s městskou částí. Snažíme se řešit náhrady škody,“ uvedla za První Key-Stav ekonomická ředitelka Kamila Rylková. Pokud by průtahy trvaly ještě další měsíce, přišla by městská část navíc o dotaci ve výši 15 milionů korun od hlavního města. „To však v tuto chvíli nehrozí,“ uvedl starosta Hána.

Z historie viničního domku -leden 2007

Zahrádkáři se dohodli s úřadem

Modřany – Dvě znesvářené strany se dohodly na kompromisu. Na mimořádném jednání rady včera podepsaly dodatek smlouvy Český zahrádkářský svaz (ČZS) a Úřad městské části Praha 12. Jde o klíčové rozhodnutí ve sporu o pronájem pozemků Modřanské vinice. „Nová smlouva je platná do roku 2050 a nájem stanovuje ve výši 10 000 korun ročně,“ potvrdil předseda základní organizace Vinice ČZS Vladimír Růžička. O případných finančních kompenzacích se bude jednat příští týden.

Spor radnice a vinařů vznikl před několika lety, kdy úřad začal uvažovat o rekonstrukci viničního domku a jeho okolí. O svém záměru však neinformoval ČZS, který má Modřanskou vinici pronajatou od městské části od roku 1987, kdy nájemci obnovili pěstování vinné révy. Na konci loňského roku vinaři podali soudu návrh na předběžné opatření, které vedlo k zastavení stavebních prací. Po včerejšku může rekonstrukce pokračovat. V areálu Vinice Modřany vznikne parkoviště a okrasný park, viniční dům se promění v obřadní síň. „V rekonstruovaném areálu bychom chtěli i nadále konat vinobraní a dávat jej vinařům k dispozici například pro slavnostní degustace,“ řekl starosta Prahy 12 Petr Hána (ODS). Oprava by měla být dokončena letos v září.