Některé ženy v Česku si přejí rodit doma, ne v nemocnicích. Dvě Češky se kvůli tomu obrátily i na štrasburský soud pro lidská práva. Po změnách v porodnictví volaly ženské organizace. O nastavení podmínek jednala několikrát i rada vlády pro rovnost mužů a žen, která úpravy českého porodnictví doporučovala. Řada lékařů porody doma odmítá. Poukazuje na možné komplikace a ohrožení matky i dítěte.

Centrum na Bulovce má sloužit jako vzor pro ostatní nemocnice. Vojtěch uvedl, že ministerstvo chce podporovat vznik těchto zařízení s porodními asistentkami v nemocnicích, ne budování samostatných porodních domů. "Mělo by to být součástí porodnice, aby tam byl lékař, kdyby se nedej bože něco stalo," řekl při návštěvě centra premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že podobné projekty jako Bulovka připravují v Praze i porodnice U Apolináře a v Thomayerově nemocnici.

Porod jako doma

"Naším cílem je vytvořit modelové centrum, které ukáže možnosti, jak můžeme české porodnictví rozvíjet a kultivovat při zachování vysoké odbornosti a absolutní bezpečnosti pro rodící ženy," uvedl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán. Podle něj projekt může "předznamenat určitou reformu českého porodnictví".

Centrum má nabídnout domácí prostředí. Na Bulovce začne v pátek fungovat poradna, kterou povedou porodní asistentky. Dovedou budoucí matku až k porodu, dítě jí také pomohou přivést na svět. "Pokud vše bude bez komplikací, lékaře-porodníka nemusí maminky vůbec vidět. Snažíme se, aby v pátek začalo něco, co pro ně bude přirozené a normální - že těhotná žena není nemocná, ale naopak prožívá nejhezčí období svého života," uvedl Zikán.

Na podzim pak otevře Bulovka v centru dva apartmány. Podle vedení nemocnice nebudou vypadat jako nemocniční pokoje či porodní sály. Další čtyři apartmány by se měly začít budovat začátkem příštího roku.