VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domácí násilí pozvolna přestává být tabu. Oběti ho stále častěji řeší

Jaký znásilnění? Vždyť si moje žena! Nikam nechoď, nebo se zabiju! Já tě naučím, kde máš místo!“ Domácí násilí má různorodou podobu. Psychický útlak, omezování, fyzické a emocionální týrání, postupné budování pocitu méněcennosti.

2.3.2018
SDÍLEJ:

Domácí násilí. Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

„Nejčastěji se jedná o kombinaci fyzického a psychického násilí,“ popsala detaily Zuzana Chomová, vedoucí Intervenčního centra Centra sociálních služeb Praha. Případů domácího násilí v Praze neubývá. Jen za loňský rok ve více než 200 případech policie vykázala násilníka z domu. Počet ohrožených osob se v posledních čtyřech letech drží nad hladinou 400. Navíc se stále jedná pouze o vrcholek ledovce.

Projevy násilí chtějí oběti řešit

Velká část týraných svou situaci neřeší. Přesto je možné ve statistikách najít pozitivní trend. V Intervenčním centru pozvolna přibývá obětí, které se svou situací chtějí něco dělat. „Ohrožené osoby se snaží stav řešit dřív než v minulosti, přijdou se poradit, aby zabránily rostoucímu násilí ve vztahu,“ uvedla Chomová.

Data o domácím násilí v Praze

Mezi lidmi je totiž vyšší informovanost o organizacích, které se problematikou zabývají. Navíc v Praze je takových společností více než v ostatních regionech. To potvrzují i některé zkušenosti policistů. „Zabývám se domácím násilím od roku 2011, průměrně jsem zpracovával dva až pět případů ročně. Vloni najednou nic,“ popsal Miroslav Mervart, kriminalista Služby kriminální policie a vyšetřování Praha III.

Je dobré, že se pomalu zkracuje období, kdy oběť ve vztahu setrvává bez pokusu to řešit. Doba, po kterou zůstává v násilném vztahu, je ale individuální. „Záleží na tom, o jaké domácí násilí se jedná, zda jsou ve vztahu přítomné děti, jaká je finanční a sociální situace atd.,“ vyjmenovala Chomová.

Děti přejímají vzorce špatného chování

Velkou neznámou v problematice domácího násilí zůstávají muži jako oběti. „Je to fenomén, který je závažný, nemá smysl ho bagatelizovat,“ připomněl Oleg Šuk, psycholog Intervenčního centra. Případy násilí páchaného ženami na mužích totiž stále provází kulturní stereotypy, které jejich závažnost znevažují. „Žijeme ve společnosti, kde muž musí být silný, moudrý, zodpovědný a chrání svou rodinu,“ vyjmenoval psycholog. Klienti se tak o problému bojí mluvit, často si dokonce myslí že jsou násilní oni.

Tou pomyslnou poslední kapkou, která je motivací k řešení situace, bývá například to, když začnou i děti opakovat násilné vzorce chování, které sledují v rodině. „Skrz oči děti vidí ponižování, jakého se na muži partnerka dopouští,“ doplnil psycholog. Stále tak je třeba motivovat oběti, aby dokázaly o problému mluvit a obrátily se na odbornou pomoc.

Autor: Jana Kašparová

2.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štěpán Toman
10

Architekt Toman: Zklidnění dopravní tepny se už osvědčilo ve Vídni či Paříži

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT