„Výsledkem tříhodinového brodění bylo devět megapytlů odpadu, kus vyčištěné Rokytky a méně plastu, který řekou dopluje do moře. Je to sice kapka v moři, ale kapka pro lepší svět,“ sdílí na sociální síti svůj nezištný skutek Adéla Zelenda Kupcová.

Hned se objevují pozitivní ohlasy

„Zasloužíte si velký dík. Je škoda, že se najdou lidé, kteří se nedokážou rozumným způsobem postarat o odpad, který vyprodukují,“ reaguje pan Jirka. Břeh Rokytky bude nyní díky dobrovolníkům příjemnější nejen pro kolemjdoucí, ale především pro zde žijící živočichy. „Zrovna včera jsem na řeku koukala. Na druhé straně mostu v tom největším svinstvu plavala chudák nutrie a něco okusovala,“ přidává se k díkům paní Věra.

Naštěstí není podobná snaha vyčistit pražské kouty až tak ojedinělá, jak by se zdálo. Trash Hero (neboli Odpadkový hrdina) si říká organizace, která čas od času pořádá úklidy v pražských ulicích. Kromě úklidové akce v rámci každoroční kampaně Ukliďme Česko svolávají dobrovolníky i během letní sezony, letos sbírali odpad již v Divoké Šárce, v Troji nebo ve Vršovicích.

Skupinový úklid je nejen užitečnou a efektivní prací, ale i společenskou událostí. „Byla to radost procházka, povídání, užitečná činnost. A při vymýšlení záludných způsobů, jak se některé podivné odpadky např. trička, tenisky nebo ovladače televizí dostaly do říčky, jsme si užili i legraci,“ líčí Kupcová. Navíc lze na výpravách najít spoustu zajímavostí, jak popisuje report organizace Trash Hero z dubnového úklidu: „Kromě hromady běžného plastu jsme našli mikroskop, dinosaura, logaritmické pravítko, čertovské rohy, knihu s dialogem Satana a Jidáše a spoustu dalších ‚prima‘ věcí.“