Ačkoliv firma USatyra tvrdila, že jde pouze ovybudování opěrné zdi, nyní se bez stavebního povolení pustila do dalších prací. Místním se ale počínání firmy líbí čímdálméně.

„Vrátila jsem se zdovolené a zjistila, že mi pod okny vyrostla nějaká kovová konstrukce a dělníci pracují na podlaze nebo stropu stavby,“ popsala Lenka Veselá, která bydlí vJirečkově ulici 11a okna má do vnitrobloku.

Společnost USatyra začala práce v létě 2007na základě ohlášení. Vlednu letošního roku pak požádala ododatečné stavební povolení, protože rozsah prací měl být větší než původně plánovala. „Stavební povolení zatím vydáno nebylo. Firma byla odborem výstavby vyzvána, aby ve lhůtě úřadu doložil některé doklady. Tato lhůta zatím běží,“ uvedl mluvčí Prahy 7MartinVokuš.

Firma měla až do rozhodnutí úřadu práce zastavit. Jak ale potvrzují místní obyvatelé iPraha 7, nestalo se. „Stavební odbor proto opakovaně vyzval firmu, aby práce zastavila. Pokud během následujících dní nedojde knápravě, zahájíme sfirmou řízení ve věci správního deliktu,“ uvedl Vokuš. Vněm firmě hrozí sankce vřádu desetitisíců.

Jednatel společnosti USatyra ovšem trvá na tom, že žádné nepovolené práce neprobíhají. „Práce jsou samozřejmě vpořádku a probíhat mohou– momentálně totiž jen doděláváme to, co jsme započali. Sdalšími pracemi vyčkáme na rozhodnutí stavebního odboru,“ trvá na svém stanovisku investor stím, že případná budoucí stavba nemá žádné konkrétní obrysy.

Zatímco jedna pokuta firmě hrozí, druhá již byla kvůli stavbě udělena. Několik tisíc měl podle odboru životního prostředí Prahy 7zaplatit člověk, který srpnu vykácel bez povolení šest vzrostlých stromů. Zatím se tak ale nestalo. „Podali jsme odvolání kmagistrátu, protože spokutou nesouhlasíme,“ uvedl Pavel Tejc, který je jednatelem společnosti sručením omezeným USatyra a zastupuje také osobu, které byla uložena pokuta.

Místní se ale obávají, že pokuty rozhodně firmu ve stavbě nezastaví a investor půjde cestou zpětného povolování již provedených prací. „Obraceli jsme se proto na městskou část imagistrát, ale neuspěli jsme. Nyní chceme zaslat dopis ministerstvu pro místní rozvoj a ombudsmanovi,“ dodala Lenka Veselá.

Obě instituce zatím do aktivit firmy zasahovat nebudou. „Jako odvolacímu orgánu nám nepřísluší, abychom zasahovali do prvoinstančního řízení,“ uvedla ředitelka magistrátního stavebního odboru Ivana Souralová. Podle ní by se magistrát do situace vložil ve chvíli, kdyby zjistil, že stavební úřad sedmé části je nečinný, a nebo při odvolání proti výsledku řízení.

Zdá se, že bezmocná je isamotná městská část Praha 7. „Je to hlavně záležitost státní správy, sledujeme celou věc se znepokojením a naše stanovisko je negativní, ale nic dělat nemůžeme. Teprve, pokud se bude mluvit ododatečném stavebním povolení, vstoupíme do jednání, protože tam sami máme jednu budovu. Vsoučasné době vše řeší stavební odbor,“ řekl Deníku starosta sedmé městské části Marek Ječmének.

Zatímco úřady čekají, místní mají jasno: pod okny nám roste terasa pro hotelové hosty. „Že to bude terasa smalokorunnými stromy nám napsali zodboru životního prostředí Prahy 7před několika týdny,“ uvedl další znájemníků Antonín Kinský.