VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrá zpráva pro plíce Pražanů? Radní schválili zákaz vjezdu kamionů do města

Pražští radní dnes schválili technickou dokumentaci k zavedení zákazu vjezdu kamionů. V úterý to oznámil na svých stránkách pražský magistrát. O zákazu ještě rozhodne pražský silniční úřad.

6.2.2018 3
SDÍLEJ:

Kamiony. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Vít Šimánek

O přijetí či nepřijetí zákazu by úředníci měli rozhodnout v řádu několika měsíců po uplynutí daných lhůt. Vedení magistrátu tak zvolilo tu nejtvrdší variantu, která počítá se zákazem vjezdu kamionů na Jižní a Štěrboholskou spojku a Spořilovskou ulici. Se zákazem nesouhlasilo ministerstvo dopravy, policie a některé Středočeské obce.

Poslední slovo v zákazu vjezdu kamionů do Prahy řekne silniční úřad, který ovšem spadá pod státní správu. Podle zákona musí návrh opatření zveřejnit po doručení na úřední desce. Po 15 dnech bude běžen lhůta pro podání námitek.  

Problémy s okruhem

Navržená opatření vymezuje oblast se zákazem vjezdu pro kamiony Pražským okruhem a těmi silnicemi, které ho nahrazují v jihovýchodní části města. Opatření předpokládá umístění značení na 36 křižovatek a 15 křížení či podjezdů a nadjezdů. Také počítá s trvalým umístěním znak a jejich platností po celý den bez omezení. 

Svůj záměr zakázat vjezd kamionům nad 12 metrů  do města oznámil v polovině roku 2016 pražský magistrát krátce po tom, co došlo k vyřazení dostavby Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi ze seznamu projektů EIA. V provozu je přitom je část okdruhu od D1 k D5 a pár kilometrů na východě města u Černého Mostu. 

Nesouhlasí obce, dopraci i ministerstvo 

Proti se postavily některé středočeské obce, na jejichž komunikace by se kamiony přemístily. Ty také upozorňují, že menší silnice nejsou na velký počet kamionů vůbec připravené. S návrhem ostatně nesouhlasí ani ministerstvo dopravy a ani dopravci.

Zákaz by se podle některých dopravců mohl dotknout všech kamionů směřující na z dálnice D1 na D8. „Když se na jednom místě vjezd kamionů zakáže, zákonitě se to musí projevit jinde - třeba na pražském okruhu nebo v městech v okolí Prahy,“ říká Petr Šťastný, generální ředitel dopravní firmy MOSS logistics.

Problémy by se mohly objevit jinde

Zákaz by podle něj mohl ovlivnit i vzdálenější města jako je Havlíčkův Brod či Kolín. „Kamiony se budou snažit Praze zcela vyhnout, a sjedou z dálnice už na Vysočině. To by mohlo zintenzivnit provoz na hlavních tazích přes Vysočinu, kudy budou na sever země směřovat,“ doplňuje Šťastný. 

Praze tedy chybí náhradní řešení. „Samozřejmě rozumíme, že místní lidi trápí znečištění ovzduší a hluk, který velká auta způsobují. Na druhou stranu není připravené náhradní řešení nebo doporučené trasy, které by umožnily bezpečně se tomuto místu vyhnout,“ uzavírá Šťastný.  

Plán naopak vítají občané Spořilova, kteří si na kamionovou dopravu stěžují. V reakci na postup metropole schválily už vlastní zákaz průjezdu vozidel nad 12 tun Říčany. Tady platí omezení od 13. listopadu.  

Autor: Pavel Lopušník

6.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kavárna co hledá jméno. Ilustrační foto.

"Kavárna, co hledá jméno" pokračuje. Do soutěže se přihlásil jen původní nájemce

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT