Účastníci stavebního řízení nyní mají 15 dnů na podání případného odvolání. Na místě staveb Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky chce jejich současný majitel, společnost HB Reavis, postavit polyfunkční objekt sestávající ze sedmi budov. Navrhl ho Jakub Cigler, autor komplexů Quadrio či Florentinum.

Zastánci ochrany budov bývalého Transgasu ale uvádí, že dílo týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický z let 1972 až 1978 je jednou z nejvýraznějších realizací ve stylu brutalismu v Česku. Dva roky proto zejména u ministerstva kultury bojovali za to, aby byl Transgas prohlášen za kulturní památku.

Konec výjimečné stavby

„Jsme přesvědčeni, že v kontextu české architektury druhé poloviny 20. století jde o výjimečnou stavbu,“ uvedli na obranu Transgasu historikové. Kvalita domů podle nich spočívá nejen v architektonické koncepci, ale i v „pozoruhodných technicistních detailech, které se do dnešní doby dochovaly ve značné autenticitě“. Tvůrčí invencí či odvahou k technickým experimentům se tak podle nich budova vyrovná například vysílači na Ještědu či nedaleké budově Federálního shromáždění, kterým se památkové ochrany dostalo.

Ministerstvo však jejich argumenty zamítlo. V odůvodnění uvedlo, že „architektonické kvality stávající budovy nevyvažují její závažné urbanistické nedostatky.“

Brutalismus je architektonický styl bohatý na opakování a pravidelnost. Je typický mohutnými nepravidelnými plochami ze záměrně hrubého betonu. Vznikl v polovině 50. let, světovou architekturu však ovlivňoval ani ne dvě dekády. Nejčastější výtkou na jeho adresu bývá nerespektování okolní zástavby.