V soše budou pro příští generace uloženy písemné dokumenty a fotografie mapující historii památníku i proces jeho znovuobnovení. Pražský primátor Bohuslav Svoboda, starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a zástupce amerického velvyslanectví a pořádající společnosti Američtí přátelé ČR (American Friends of the Czech Republic – AFoCR) podepsali společné prohlášení a všechny dokumenty pak uzavřeli do tubusu. Ten pak do sochy vložil slévač, který se na tvorbě sochy podílel.

„Prezident Wilson je považován za otce naší svobodné státnosti, protože pod jeho vedením se Amerika za vznik Československé republiky postavila,“ řekl při čtvrteční slavnosti primátor. „Jen ten, kdo si váží své minulosti a své historie, je člověk, který si zaslouží, aby měl svůj stát, svoji republiku a své dějiny,“ doplnil. Zároveň přislíbil, že se magistrát bude podílet na revitalizaci Vrchlického sadů, které jsou pověstným útočištěm bezdomovců a narkomanů.

Pomník Woodrowa Wilsona, který byl od roku 1913 do roku 1921 prezidentem USA, byl proti budově nádraží vztyčen v roce 1928. Nacisté dílo sochaře Albína Poláška zničili v roce 1941. Místo, kde pomník byl, je nyní zastavěno novou nádražní halou.

Myšlenku vytvořit kopii 3,5 metru vysoké bronzové sochy iniciovala společnost AFoCR, které také zajistila finanční prostředky. V červnu roku 2008 se práce na obnově sochy ujal sochařský tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery. Umělci nejprve vytvořili sádrový model sochy, který rozřezali na díly, z nichž byli ve slévárně v pražských Lysolajích odlity části sochy. „Po svaření jednotlivých dílů a cizelaci byla socha nepatinována a převezena k finálním úpravám na místo svého určení ve Vrchlického sadech,“ řekla za společnost Američtí přátelé ČR Magdaléna Vošalíková.

Cesta svobody

Součástí památníku bude i takzvaná cesta svobody složená z desek se jmény lidí, kteří na projekt finančně přispěli. Cestu začali dělníci pokládat v úterý.

Kopie sochy bude ve Vrchlického sadech slavnostně odhalena 5. října. „Ceremoniálu, nad nímž přijal záštitu i prezident Václav Klaus, se zúčastní asi 200 zahraničních hostů, mezi nimi i bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová,“ uvedla Vošalíková.

V rámci oslav se v říjnu v Praze uskuteční řada kulturních akcí, třeba výstava v nové budově Národního muzea nebo sympozium na ministerstvu zahraničí. V předvečer odhalení památníku bude poprvé udělena Masarykova a Wilsonova cena za mír a demokracii.