„Už od mládí jsem byla hodně společensky i politicky angažovaná. A tak, když přišla nabídka od známého, jestli bych nechtěla jít do volební komise, řekla jsem si, proč ne. Bude to dobrá zkušenost. Byla bych u toho, když se přepočítávají hlasy a vůbec bych se více dozvěděla, jak to při volbách probíhá," začíná své vyprávění studentka Andrea Vyhnalíková. Zkušenosti z prvních voleb, kterých se účastnila jako členka komise, se jí hodily i na vysoké škole do předmětu Volby a volební systémy.

Různí lidé, různé situace

Andrea do volebních komisí chodí pravidelně nejen kvůli různorodým lidem, které tam potkává, ale i kvůli situacím, které vznikají a které je potřeba řešit. Žádné volby nejsou identické, a proto nemohou být ani nudné. A tak je logické, že se Andrea snaží angažovat do voleb i své přátele. „Do volebních komisí lákám i mé kamarády, letos jsem chtěla vzít i bratra, ale všechna místa už byla obsazená, což dokazuje, jak je o tuto práci velký zájem."

Tuto krátkodobou brigádu bere Andrea Vyhnalíková vždy zodpovědně. Pečlivě kontroluje občanky, aby všechny údaje odpovídaly skutečnosti. A díky tomu se párkrát stalo, že odhalila neplatný občanský průkaz. „Problém to ale nebyl, když mají lidé opravdový zájem volit, donesou si platný pas a mohou normálně volit." Horší je to podle Andrey ale s některými prvovoliči, kteří jsou zmatení, nervózní a rychle vhodí hlas do volební urny v zelené obálce, ve které jim přišly hlasovací lístky.

Čtěte také: Čtěte v Pražském deníku: Méně než 30 let? Ve volebních komisích převažují mladí

Hlasovací lístek se tak stává neplatným. Prvovoliči a obecně mladí lidé chodí podle studentky politologie k volbám čím dál více. „Když jsem byla u prvních voleb, setkala jsem se tam spíše se staršími voliči, s těmi, kteří jsou ve středním věku. Pak ale do parlamentu kandidovali zelení, a tak se stalo to, co se děje například ve Skandinávii, že poprvé v hojném počtu přišli i prvovoliči a mladí. A pomohla k tomu i Česká pirátská strana."

Andrea ale podotýká, že nyní se trend zase obrací a mladí jsou z politiky a činů zmíněných stran otráveni, a tak je otázkou, kolik se jich vydá během senátních voleb k hlasovacím urnám.