Komunální volby v Praze jsou příležitostí pro různá občanská sdružení, která chtějí i politickou cestou prosazovat své požadavky, anebo prostě výrazně zviditelnit svou činnost. Pro účast ve volbách však musejí získat pod petici dostatek podpisů, což může být i několik tisíc. V případě, že se vydají cestou založení politického hnutí, pak jim stačí hlasů jen tisícovka. Vznik řady občanských sdružení (OS) na území Prahy má společný důvod – požadavek na privatizaci bytů, jež jsou dosud v obecním vlastnictví. Příkladem takového sdružení je OS občanů městské části Praha 11.

Vzájemná pomoc a podpora

„Původně jsme chtěli jít do komunálních voleb jako sdružení nezávislých kandidátů, patrně pod názvem Jižní Město sobě, ale to bychom museli mít podpisy 7 procent z 80 000 obyvatel – tedy 5600. Jistě bychom je sehnali, ale tlačí nás čas,“ řekl Deníku předseda sdružení Miroslav Matěja. Sdružení se proto rozhodlo jít do voleb společně s OS Občané za svá práva, a to formou založení politického hnutí s názvem Pražané za svá práva.

„Potřebné podpisy jsme sehnali a nyní již čekáme na registraci,“ řekl Matěja. Podle něj je ale program nového hnutí širší – jde o řešení místních problémů, sociální otázky, pomoc starým občanům, podporu méně atraktivních druhů sportu atd. „Na kandidátce teprve pracujeme, ale složení bude pestré,“ slibuje Matěja. Podobné cíle jako OS Prahy 11 sleduje i OS Žižkov (nejen) sobě. Proto jeho výbor vydal výzvu občanům, aby podpořili hnutí Pražané za svá práva.

Podpora politické opozice

„Druhou variantou, jak vstoupit na politickou půdu, je podpořit politickou opozici na našem obvodě. To znamená zelené, lidovce a lidi od zemanovců,“ míní Jiří Válek, jeden z pěti jednatelů OS. Připomněl, že na začátku pomohl jejich sdružení Matěj Stropnický ze Strany zelených. „Ale nyní má již jiné priority, je to člověk hodně rozkročený,“ dodal Válek. Podle něj učiní žižkovské sdružení konkrétní rozhodnutí o politickém směřování ještě v červenci. Jako sdružení nezávislých kandidátů Občané pro spokojené bydlení chce jít do voleb také OS za privatizaci a zlepšení podmínek bydlení v MČ Praha 2. Ve svém programu má mimo jiné požadavek prodeje bytů za ceny administrativní, nikoliv tržní, které by byly v tomto pražském obvodě enormně vysoké. Sdružení podporuje podobně zaměřená OS v Praze a účastní se jimi pořádaných akcí.

Fanoušci proti radnici

Vysloveně proti radnici Prahy 10 je zaměřeno OS Desítka, které jde do voleb pod hlavičkou Desítka pro domácí. Jeho členy jsou zejména fanoušci vršovických klubů Bohemians a Slavia, jež mají od nové sezony působit společně na novém stadionu Slavie v Edenu. To se nelíbí ani jedné straně: Slávisté chtějí být na svém stadionu sami, fanoušci Bohemky se zase obávají, že stadion v „ďolíčku“, který vlastní společnost CTY Group, bude místo plánované rekonstrukce prodán. Na jeho místě by mohlo vyrůst nákupní centrum nebo luxusní byty.

„Proti ambicím fanoušků Bohemky založit svou vlastní stranu samozřejmě nic nemáme, uráží nás ale obvinění z údajně neprůhledného zadávání veřejných zakázek radnicí,“ řekl Deníku mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Podle něj je Praha 10 naopak vzorem pro ostatní, protože k velkým zakázkám zveřejňuje na internetu veškerou dokumentaci a občanům nabízí spoluúčast ve výběrových komisích prostřednictvím registru občanů.

Jan Horák