Kratochvíl původně počítal s tím, že se do čela kandidátky postaví přímo Rath – nyní už pouze poslanec bez stranické příslušnosti, který se stále těší jisté popularitě. Ten však zatím zůstává v litoměřické vazební věznici a čelí obvinění v souvislosti s údajně korupční kauzou rekonstrukce buštěhradského zámku, o níž policejní vyšetřovatelé tvrdí, že šlo o zmanipulovanou zakázku. A policisté chystají i další stíhání kvůli údajné korupci spjaté modernizací krajských nemocnic.

Čtěte také: Poslanec Rath si ve vazbě polepší. Konečně si i zatelefonuje!

V čele kandidátky se tak ocitla žena, která byla v uplynulých letech s Rathem nejviditelněji spojována a jako jeho mluvčí byla velmi často vídána po jeho boku. Sama Mascheková nyní připomíná, že se za svého působení na hejtmanství obeznámila s problémy kraje – přičemž za ten nejpalčivější považuje stav středočeských silnic. Volné uskupení nezávislých osobností, které deklaruje úctu a respekt k druhému člověku a jeho názoru, jehož tváří se stala, chce dále klást důraz na řešení problémů s nedostatkem míst v mateřských školách i sociálních zařízeních pro seniory a odmítá přechod krajských nemocnic do soukromých rukou. Poplatky ve zdravotnictví (jejichž proplácení bylo před minulými volbami největším tahákem směrujícím k úspěchu Rathova týmu) ale neodmítá. Hlavním cílem hnutí je prý bohatství Středočeského kraje, jeho růst – a šetrnost k přírodě i k lidem.

Na nabídku vstoupit do krajské politiky „z druhé strany" Mascheková kývla s tím, že chce zůstat bez stranické příslušnosti. Je ovšem otázkou, nakolik ona a její stoupenci dostanou příležitost uplatňovat své představy, a to i v případě volebního úspěchu spojeného se ziskem mandátů v krajském zastupitelstvu. Celá dosavadní historie Středočeského kraje totiž ukazuje, že pokud někdo vládne, má naději na vyslyšení svých námětů jen ten, kdo je s ním v koalici. Opozici nezbývá než kritizovat. Na jednání zastupitelů i na svolávaných tiskových konferencích věnovaných tomu, co všechno vládnoucí garnitura dělá špatně.