Veřejná aukce by se v pondělí uskutečnila jen tehdy, pokud by se přihlásilo více zájemců.

Všechny státní instituce včetně památkářů si podle ÚZSVM mohly budovu zdarma za poslední rok převzít již třikrát. Poprvé loni v červnu v rámci usnesení vlády, podruhé loni v listopadu, kdy ji úřad nabízel všem státním institucím a naposledy letos na jaře. Speciální datovou zprávu zaslal podle Ležatky i na ministerstvo kultury.

První kolo výběrového řízení skončilo

Památkový ústav ale v pátek uvedl, že nabídku nedostal letos ani loni. To ÚZSVM popřel a dodal, že se nikdy žádný státní orgán o budovu nepřihlásil.

První kolo výběrového řízení na prodej Invalidovny skončilo dnes v 8.00. „Předpokládáme, že v řádu dnů dorazí (od NPÚ) řádná oficiální žádost o tuto budovu. Poté nic nebrání tomu, abychom tuto budovu Národnímu památkovému ústavu převedli," řekl v pondělí Ležatka.

Náklady na přípravu prodeje 

Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu v tiskové zprávě uvedla, že úřad udělal vše pro to, aby našel pro tuto unikátní památku nového majitele a zachránil ji před další devastací.

„Jediné, co mě mrzí, je zbytečná práce i náklady na přípravu prodeje, a to jak našich zaměstnanců, tak i například ministerstva zahraničních věcí a CzechInvestu. Toto úsilí jsme mohli věnovat jiným nepotřebným státním nemovitostem," konstatovala.

Unikátní barokní stavba 

ÚZSVM vyhlásil první kolo výběrového řízení na prodej budovy Invalidovny v polovině června letošního roku.

Invalidovna patří k významným barokním stavbám, je kulturní památkou a je na seznamu objektů, které by stát chtěl prohlásit za národní kulturní památky. Pokud mají objekty tento statut, požívají nejvyšší památkové ochrany a nakládat s nimi lze jen pod přísným dohledem památkářů.

Čtěte také: Dnes se rozhodne o aukci pražské Invalidovny