Za novou stranou stojí vedoucí Katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kryštof Kozák. Podle něj strana získá tisíc podpisů potřebných pro registraci a na podzim se bude snažit proniknout do Sněmovny.

Strana na svých internetových stránkách původně uváděla jako své "číslo dvě" jednoho z vydavatelů Britských listů a vedoucího komunikace společnosti EDUin Boba Kartouse. EDUin i Kartous se ale v tiskovém prohlášení distancovali od spojování této vzdělávací instituce s Pěti procenty pro vzdělávání.

Strana v programu prosazuje zavedení moderních výukových metod

Kartous podle tohoto vyjádření poskytl konzultace k programu strany, není ale jejím členem a ani se jím v budoucnu nestane. Strana tak ze svého webu informaci o Kartousovi jako dvojce stáhla a zařadila ho mezi další odborné konzultanty.

Strana ve svém programu prosazuje začlenění moderních výukových metod do vzdělávacího systému a zlepšení přípravy učitelů na povolání. Zároveň chce prosadit razantní zvýšení platů ve školství a motivovat mladé nadané lidi, aby se častěji rozhodovali pro pedagogickou kariéru.

Čtěte také: Díky projektu mohou školy dosáhnout na statisíce i miliony korun