Problémy na ně čekají také na úřadech.

Dětský koutek kavárny Vesmírna v ulici Ve Smečkách praská kolem poledne ve švech. Několik zaparkovaných kočárků, čile konverzující matky po očku hlídají děti hrající si s kostkami nebo pastelkami. „Stává se, že se sem maminky s kočárky už ani nevejdou, tak velký bývá zvláště dopoledne o koutek zájem,“ popisuje zkušenosti personálu Jana Hrazdilová.

Nápojů i jídel pro děti tu mají k dispozici dostatek, zaměstnanci kavárny se snaží rodičům s dětmi vycházet vstříc. „Hlídat děti sice nemůžeme, ale jinak všechno záleží na dohodě,“ říká Hrazdilová.

Podobné zkušenosti mají i v nedaleké restauraci Therapy ve Školské ulici. Také tady se v poledních hodinách koutek plní dětmi, které mají kromě stolečku k dispozici hračky nebo dokonce skluzavky. „Maminky s dětmi sem chodí na obědy, odpolední posezení nebo třeba víkendové oslavy,“ vyjmenovává Jakub Janyška z restaurace Therapy. Podnik nabízí maminkám dokonce možnost hlídání dětí při speciálních akcích.

Kočárky na obtíž

Při procházce Prahou ovšem na podobně vstřícná zařízení narazí rodiče zřídka. „O mnoha jiných nevím, spousta restaurací nemá nekuřácký prostor, někde se dokonce tváří, že jsme s kočárkem na obtíž,“ stěžuje si Lucie Veselá, stálá zákaznice Therapy. Restaurace a kavárny, které jsou vybaveny na návštěvy matek s malými dětmi, by člověk spočítal na prstech.

Malostranská restaurace U Orla bzučí v době oběda čilým ruchem, stěží najdete místo k zasednutí. Na maminky s dětmi tu ovšem nenarazíte. Důvod je prostý: na kočárky tu není místo. „Sotva se tu dá procházet mezi stoly, kočárky by se nám sem těžko vešly,“ tvrdí číšník Milan Prachař.

V létě je to lepší

Podobně to vypadá třeba v restauraci U Medvídků na Starém Městě nebo U Bílého lva na Smíchově. „Kdybychom vyhradili místo pro matky s dětmi, přijdeme o tržby, jiní zákazníci jsou zajímavější,“ shodují se číšníci. V nedalekém Plzeňském restaurantu Anděl nabízejí dětský koutek alespoň v letních měsících jako součást zahrádky.

V letní sezoně to mají matky s kočárky obecně jednodušší, na zahrádkách bývá dětský koutek vyhrazen častěji než uvnitř. Nevstřícný přístup mimo sezonu ovšem matky často nutí navštěvovat fast foody typu McDonald´s. Ty bývají zpravidla koutky pro děti vybaveny. „Nemyslím, že by tam byla pro dítě nejvhodnější strava, ale malému se tam líbí, s jejich přístupem jsem spokojena,“ míní Veselá. „Snad těch míst, kam se může s dítětem, do budoucna přibude,“ doufá.

Trable na úřadě

Nesnáze čekají na mladé rodiče i při návštěvě úřadu či u lékaře. „Řada institucí mladým rodinám stále nevychází vstříc. Pozadu jsou především státní zařízení. Dětský koutek u lékaře nebo na úřadě? To je vize, na kterou si zřejmě rodiče počkají roky,“ říká Lucie Svatošová ze sítě mateřských center. Podle ní se zatím rodinám více věnují komerční subjekty.

Výjimkou je radnice Prahy 10 a Prahy 13. Ve třinácté městské části letos na úřadě otevřeli místnost, kde mohou maminky nakojit nebo přebalit svou ratolest. „Pro to, abychom firmy a instituce motivovali, udělujeme ocenění Společnost přátelská rodině. To může získat víceméně každý, kdo se jakýmkoliv způsobem podílí na tom, aby pomohl mladé rodině. Někdo dostane certifikát za to, že zaměstnává maminky na mateřské dovolené, jiný za dětský koutek. Záleží na možnostech. Každou společnost oceňujeme individuálně,“ doplnila Svatošová.

Přehled míst s dětskými koutky můžete najít například na adrese www.ententyky.cz/detske-koutky .

PETR KUPEC, LUCIE BOHÁČOVÁ

Jednatel společnosti Domona Roman Bláha:

Do módy přicházejí koutky pro tatínky

Dětem mnohdy stačí ke hraní koutek s kobercem a krabicemi s legem. Řada obchodních center a kaváren ale stále nic podobného nemá, tvrdí to jednatel společnosti Domona, která se zřizování míst pro děti věnuje, Roman Bláha.

Jaké typy dětských koutků mohou rodiče v Praze využívat?

Druhů dětských koutků je několik. Velká obchodní centra mají povětšinou zařízení, která jsou hlídaná. Rodiče za ně buď platí, nebo jsou zdarma. Menší prodejny nebo restaurace mají zase zájem o místo, kde je třeba jen koberec, hračky a stavebnice nebo stoleček se židličkou a kreslícími potřebami. U fitness center jsou zase místa s televizí, kde se ratolesti mohou dívat na pohádky.

Mají pražské restaurace a prodejny o zřizování podobných zařízení zájem?

Ano, ale je tu mnohdy problém s legislativou. Tam, kde jsou paní na hlídání, je to v pořádku. Většina koutků je ale bez dozoru a je otázka, kdo za děti zodpovídá. Jejich zřizovatelé sice pověsí ceduli, že za děti zodpovídají rodiče, ale pokud by se dítěti něco stalo, tak jednoduché by to nebylo. Možná i proto se řada firem koutkům brání.

Dá se říct, že v posledních letech majitelé obchodů myslí na dětské návštěvníky více než dřív?

O boomu se mluvit nedá. Teď spíše přicházejí domódy koutky pro tatínky. Ty vypadají zhruba tak, že je v nich křeslo, televize, noviny a sportovní knížky. Zatímco ženy nakupují, muži si tam odpočinou a načerpají energii.

Kde takové koutky fungují?

Zatím se realizují. V Praze funguje například v nákupní galerii Nové Butovice. Většinou o ně ale mají zájem obchodníci z menších měst, kde nemají muži takové vyžití. Nové koutky teď vznikají například v Mladé Boleslavi.

(luc)