Legendární tank LT – 35, který odborníci řadí mezi nejlepší zbraně ve své kategorii a mnozí ho považují za nejlepší stroj československé historie vůbec, se včera téměř po semdesáti letech opět vrátil do Prahy.

Stroj darovala do sbírek Vojenského historického ústavu americká vláda. Zájemci ho poprvé spatří ve středu.

Za oceán a zpátky

Stane se součástí výstavy Armádního muzea na Žižkově. „K vidění bude zhruba do dubna a potom a začne jeho celková rekonstrukce. Ta může podle odhadů trvat až jeden a půl roku,“ popsal ředitel muzea Aleš Knížek.

Doposud byl stroj součástí inventáře muzea americké armády v Aberdeenu, kam se jako kořist Američanů dostal na konci druhé světové války. Do Česka ho koncem října přivezl automobilový tahač z Hamburku, kam stroj připlul palubě lodi z amerického přístavu Baltimore.

Tankbude opět jezdit

Po zakonzervování ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech ho v pondělípracovníci naistanovali v žižkovském muzeu. Zde zůstane do jara a poté se ho ujmou technici. Jejich cílem bude stroj zpojízdnit, aby se mohl představit například při různých ukázkách vojenské techniky.

Podle Knížka je zařazení tanku do sbírek Vojenského historického ústavu jedna z nejvýznamějších událostí v jeho téměř devadesátileté historii.

Lehké tanky Škoda LT vz. 35 byly do výzbroje československé armády zařazeny v polovině 30. let. V roce 1938, kdy Německo stupňovalo tlak na odtržení československého pohraničí, tvořily páteř československých rychlých divizí. Po německé okupaci Čech a Moravy v březnu 1939 převzala tyto stroje do své výzbroje německá armáda. Naprostá většina z nich byla zničena v bojích druhé světové války.

Tank, který nyní ukáže Armádní muzeum na Žižkově, vyrobila firma ČKD Praha. Československá armáda ho převzala v polovině září 1937. Poté ho začal používat vyškovský Pluk útočné vozby a při mobilizaci v září 1938, která byla reakcí na německý nátlak na Československo ho velitelé nasadili v jižních Čechách a na Slovensku. Po okupaci Čech a Moravy ho Němci zařadili do výzbroje své armády. Poté ho získala americká armáda.