Data zveřejnila městská agentura Prague City Tourism s tím, že celkovou návštěvnost ovlivní fakt, že katolické a pravoslavné Velikonoce připadají na různá data. Podle gregoriánského kalendáře totiž Boží hod velikonoční, kdy se slaví Ježíšovo zmrtvýchvstání, připadá na neděli 28. dubna. Návštěvnost se tedy rozloží do více týdnů.

„Očekáváme, že v tomto období Prahu navštíví o sedm procent více hostů než v loňském roce. Těšit se mohou na tradiční Velikonoční trhy i mnoho dalších akcí,“ uvedla Barbora Hrubá, mluvčí Prague City Tourism. Město pro turisty připravilo dokonce speciální web, kde kromě trhů na Staroměstském, Václavském i náměstí Míru, Andělu a na Pražském hradě láká také na jiné akce.

Poloviční nárůst počtu Ukrajinců bude pokračovat

Jsou to třeba výstavy tradičních lidových zvyků, velikonoční dílny pro děti, pašijové hry a samozřejmě bohoslužby. „Přijeďte si užít svátky jara do Prahy!“ zve web s tím, že se křesťanská oslava prolíná s pohanskými zvyky. Pro mnoho lidí hlavně v Česku jsou Velikonoce symbolem čtyř dnů pracovního volna.

Prahu navštěvují během svátků ze sedmdesáti procent Evropané. „V uplynulém roce jsme zaznamenali téměř poloviční nárůst počtu návštěvníků z Ukrajiny, můžeme předpokládat, že tento trend bude pokračovat i nadále,“ sdělila mluvčí Hrubá. Prague City Tourism očekává kromě hostů ze sousedních zemí také Italy, Brity, Španěly, Francouze. „A počítáme se zvýšenou návštěvností z Finska a Skandinávie,“ doplnila Hrubá.

Turisty ze severu kontinentu - podobně jako návštěvníky ze Spojených států amerických - pravděpodobně nejvíc táhne do české metropole vidina levného alkoholu a dobré zábavy v historických kulisách. Vedení Prahy se však snaží bojovat proti opilým skupinkám turistů, kteří nedodržují noční klid. K omezení hluku má přispět i zákaz automobilové dopravy v okolí Dlouhé ulice a posílení policistů a strážníků v centru.