Český armádní letoun CASA na Ukrajinu odletěl v úterý ráno, s pacienty se do Prahy vrátil krátce před 18:30. „Jedná se převážně o vnitřně vysídlené občany Ukrajiny z východních oblastí postižených ozbrojenými střety, kteří nyní žijí v oblasti Charkova," řekla k pacientům Gabriela Vaňková z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Někteří z pacientů, kteří přiletěli do Česka s celkem čtyřčlenným rodinným doprovodem, byli zraněni v souvislosti s ozbrojeným konfliktem, jsou mezi nimi i ortopedické a kardiochirurgické případy. „Do Ostravy jsme vezli na popáleninovou stanici dva těžce popálené hasiče. Ti jsou skutečně těžce postižení," řekl novinářům po příletu do Prahy vedoucí týmu lékařů Michal Mareček.

Oba muži vážné popáleniny utrpěli nedávno při výbuchu ropné rafinerie u Kyjeva. Jeden z nich má hluboké popáleniny na 70 procentech těla a druhý na třech pětinách, uvedl Mareček. Oba ale podle něj mají šanci na zotavení, i když léčba může trvat i měsíce.

Již osmnáctkrát operovaná

Ze dvou dětských pacientek se ta mladší narodila teprve v roce 2013 a podle vedoucího lékařů má problémy s kyčelními klouby. „To jedno dítě je již osmnáctkrát operovaná holčička na Ukrajině kvůli chorobě dýchacích cest," poznamenal k druhé mladé pacientce.

Mezi těmi dospělými, které v Praze do péče převzaly Fakultní nemocnice v Motole, Všeobecná fakultní nemocnice a Nemocnice Na Bulovce, je například také muž po třech infarktech čekající na operaci. Další zraněnou je žena, kterou odhodila tlaková vlna po výbuchu bomby, uvedl Lukáš Němec, který na ministerstvu vnitra program Medevac koordinuje.

Česko už loni přijalo několik desítek pacientů z Ukrajiny. O převozu dalších lidí na léčení do českých nemocnic v rámci humanitárního projektu Medevac rozhodla vláda v lednu. Na tento program na letošní rok vyčlenila 50 milionů korun.

Medevac pomáhá hlavně dětem, starším lidem nebo ženám, které se nacházejí ve vážném zdravotním stavu. Od loňského roku se Medevac zaměřil i na dospělé pacienty zraněné v bojích v Sýrii a právě na Ukrajině. Čeští lékaři také v Jordánsku operovali syrské děti s vrozenými srdečními vadami.

Čtěte také: V Motole by mělo nastoupit léčbu pět ukrajinských dětí