Akce organizovaná Evropským židovským kongresem uctí památku všech objetí holocaustu, ale také vojáků, kteří se obětovali v boji za svobodnou Evropu. Fórum je příležitostí pro západní i východní Evropu připomenout si, jak dokázaly společně čelit hrozbám antisemitismu, neonacismu a náboženskému extremismu.

Patrony akce, kterou organizuje Světový židovský kongres, jsou prezidenti Polska, Lotyšska, Izraele a Ukrajiny. Mezi vzácnými hosty jsou kromě již výše zmíněných také čeští zástupci: prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka nebo předseda Senátu Parlamentu Milan Štěch. Svou řeč na dvoudenním fóru pronesou historici a profesoři ze světově uznávaných univerzit z Harvardu, Yalu nebo Univerzity Tel Aviv.

Pondělní program se uskuteční ve Španělském sále Pražského hradu, aby se večer přesunul do Obecního domu. V úterý se vrátí do Španělského sálu a následně bude završen v Terezíně, kde uctí památku obětem holocaustu.

Metropole se má stát sjednocujícím evropským místem ve chvílích napjatých vztahů mezi Ruskem a zbytkem světa. I proto mezi pozvanými nechybí americký či ruský prezident nebo zástupci Velké Británie, Francie a dalších zemí.