Chemoterapie, ozařování, operace a odejmutí celého prsu, to všechno má za sebou dnes jednasedmdesátiletá Hana z Prahy. Před pěti lety ji lékaři diagnostikovali rakovinu prsu.

Nemusela by být v tak pokročilém stádiu, kdyby pravidelně chodila na kontroly k lékařce a prohmatávala si prsy doma. Jenže, to paní Hanu tenkrát ani nenapadlo. „Když jsem si náhodou při sprchování všimla bulky, hrozně mě to vyděsilo. Tenkrát poprvé jsem si uvědomila riziko, ale to už bylo pozdě, vzpomíná.

Je jednou z šesti tisíc českých pacientek, které touto chorobou ročně onemocní. Při preventivních vyšetřeních se přitom odhalí karcinomy pouze u 1 500 z nich. Právě prevence je hlavním cílem Avon růžové jízdy. Ta od poloviny dubna brázdí českou vlast av neděli 25. květnapřijede i do Prahy.

Příspěvek na vyšetření

Růžový autobus bude stát od jedenácti do osmnácti hodin u Tesca ve Veselské ulici v Praze 9. Příchozí tu mimo jiné obdrží poukázky s dvou set korunovým příspěvkem na preventivní vyšetření prsu a adresy nejbližších screeningových center spolu s kontakty na pacientské organizace.

„Jít za ženami do terénu je dobrý způsob, jak šířit informace. Druhý je rozesílání adresných pozvánek, kterými jsme vloni vyzvali na vyšetření prsou naše klientky, jež mamografický screening déle než tři roky neabsolvovaly. Mnoho žen starších 45 let tuto prohlídku nepodstoupilo vůbec,“ řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Zároveň připomněl, že každé dva roky mají ženy od 45 do 69 let let nárok na bezplatné vyšetření, a protože jde o preventivní vyšetření, nehradí se ani regulační poplatek.

Rakovina je záludná

Rakovina prsu patří mezi nejčastější onkologická onemocnění postihující zejména ženy. „Záludností rakoviny je fakt, že obvykle nebolí, a tak ženy nemají silné nutkání jít k lékaři. Prevence se zanedbává a často se stává, že je rakovina prsu diagnostikována až v pokročilých stádiích, kdy už je léčba obtížnější a naděje na vyléčení menší,“ řekl přednosta Radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jan Daneš.

V České republice byl plošný mamografický screening oficiálně zahájen na konci roku 2002 a v současnosti se jim zabývá 66 akreditovaných pracovišť, z toho sedm je v hlavním městě.