Prague City Tourism, příspěvková organizace magistrátu, již zveřejnila odhad počtu hostů v metropoli. Podle agentury se v prosinci v hlavním městě ubytuje na 650 tisíc lidí, z toho až 280 tisíc v Praze oslaví Vánoce a při silvestrovském veselí i příchod nového roku.

Počet Ukrajinců stoupá

„Letos v prosinci - a především v období Vánoc a oslav nového roku - očekáváme, že Praha v počtu návštěvníků obhájí rekordní čísla z loňska. Nepočítáme sice s výrazným přírůstkem celkové návštěvnosti, ale vzhledem k neustále se zvyšujícímu počtu hostů z České republiky předpokládáme, že by jejich počet v prosinci mohl stoupnout o 10 procent oproti loňsku,“ uvedla tisková mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá.

Podle ní budou početně převládat Němci, Rusové či Britové. Ale ve větší míře, než je obvyklé, cestují do českého hlavního města před Vánocemi také Francouzi, Italové, Rakušané a samozřejmě Slováci. Nejpočetnější skupinou z mimoevropských zemí budou Američané.

„Letos jsme zaznamenali překvapivý enormní nárůst návštěvnosti Ukrajinců, ve třetím čtvrtletí jich přijelo o celých 57,9 procent více než loni, předpokládáme, že tento pozitivní trend vydrží minimálně do konce roku,“ dodává Prague City Tourism.