PSP jsou nové pojetí právního předpisu, do kterého jsou významnou měrou implementovány základní poznatky urbanistické teorie 
i praxe. Z toho by se podle architektů, podporujících platnost PSP dalo usuzovat, že se právě řeší trestní oznámení, které je mířeno v neprospěch předpisů.

Už v závěru loňského roku se objevily informace o tom, že se policie zajímá o exprimátora Tomáše Hudečka (nestr., dříve TOP 09) a Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) právě kvůli údajným nestandardním postupům při tvorbě a schvalování PSP. Hudeček i IPR tyto informace však následně dementovali.

Nezbytná notifikace u Evropské komise

Připomeňme, že ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pozastavilo platnost PSP kvůli údajným „závažným" nedostatkům. Ministerstvu mimo jiné vadilo, že PSP neprošly notifikací u Evropské komise. Ta je podle ministryně Karly Šlechtové (ANO) nezbytná.

To ovšem popírá europoslanec a někdejší zastupitel hlavního města za ČSSD Miroslav Poche. Podle něj jde o zástupný problém, který má zastřít účel pozastavení platnosti PSP, tedy jejich změnu v něčí prospěch.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcí vyhláškou ke stavebnímu zákonu. Po pozastavení jejich platnosti v Praze platí obecná vyhláška.